Aktualności

Książka napisana z pasją

Data publikacji 10.05.2025

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie wydało publikację Piotra Mrozowskiego pt. Podwaliny polskiej kynologii policyjnej (1919–1939). Działalność służbowa podinsp. Alojzego Grimma

Podwaliny polskiej kynologii policyjnej (1919–1939). Działalność służbowa podinspektora Alojzego Grimma autorstwa podkom. Piotra Mrozowskiego, wykładowcy Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, to obszerna, bogato ilustrowana praca, przybliżająca tworzenie systemu szkolenia przewodników psów służbowych Policji Państwowej w latach 1919–1939.  Pasja i ogromny nakład pracy Autora, a także rzetelność i dokładność informacji zebranych z wielu źródeł zostały potwierdzone przez recenzentów tej publikacji – prof. dr. Piotra Majera oraz dr. hab. Tadeusza Kaletę, prof. SGGW.

Książka w dużej mierze dotyczy działalności podinspektora Alojzego Grimma, funkcjonariusza Policji Państwowej, internowanego w Ostaszkowie, zamordowanego w 1940 r. i pochowanego w zbiorowej mogile w Miednoje. Człowieka, który – jak pisze Kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie dr Bartłomiej Bydoń w Przedmowie do publikacji – stanowi ikonę kynologii. Alojzy Grimm stworzył bowiem podstawy systemu szkolenia przewodników i psów służbowych, wdrożył system doboru psów oraz zebrał wiedzę praktyczną z tego zakresu
w licznych publikacjach.

Publikacja jest wynikiem zainteresowań Autora oraz chęcią przypomnienia sylwetek ludzi, którzy w trudnym okresie formowania się polskiej państwowości wytężoną pracą i wytrwałością stworzyli podstawy kynologii policyjnej i wnieśli cenny wkład w budowanie systemu bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej.

Jak zauważa Autor publikacji, Zakład Kynologii Policyjnej CSP współcześnie czerpie z tych dokonań oraz je rozwija, choć ze względu na dotychczasowy brak literatury z tego zakresu czyni to bez pełnej świadomości historycznej. Książka Piotra Mrozowskiego stanowi ważne uzupełnienie wiedzy na ten temat.

Warto podkreślić, że publikacja ukazała się w 85. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w 2025 r. ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Prezentuje postać i wielkie zasługi jednego z tych Bohaterów – funkcjonariusza Policji Państwowej, którego pasją było szkolenie przewodników i psów policyjnych. 

Publikacja dostępna na stronie: https://csp.edu.pl/csp/e-biblioteka/2968,Wybrane-publikacje-ksiazkowe.html

 

mł. insp. A. Gorzałczyńska-Mróz

Powrót na górę strony