Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Przeciwko milczeniu czterech ścian”

Data publikacji 17.12.2009

Pod tym hasłem na początku grudnia w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 w Warszawie odbyła się IV Konferencja dotycząca przeciwdziałania przemocy domowej. Uczestniczyli wykładowcy i słuchacze CSP.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali przedstawiciele władz lokalnych witając zaproszonych gości oraz prelegentów. Wśród zaproszonych gości znajdowała się 9 osobowa delegacja kadry dydaktycznej naszej szkoły z Zakładu Służby Prewencyjnej oraz Zakładu Służby Kryminalnej której towarzyszyła 15 osobowa grupa słuchaczy szkolenia podstawowego. Tematyka konferencji była niezwykle aktualna, bo w ostatnim czasie tematowi przemocy wśród dzieci poświęca się wiele uwagi. Również w naszej szkole. Konferencja miała na celu uwrażliwienie na problem krzywdzenia dzieci. Należy mocno zaakcentować, iż karcenie dzieci klapsami niestety nadal budzi wiele kontrowersji i ma zarówno wielu swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego też całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, jaki przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie  był wiodącym tematem i w tym zakresie. Pani Mirosława Kątna członek zarządu Fundacji Dzieci Niczyje zaprezentowała inauguracyjny wykład. Następnie głos zabrała Pani Olga Kudanowska prawnik Fundacji Dzieci Niczyje oraz Pani Katarzyna Michalska przedstawicielka PARPA. Uwieńczeniem przedmiotowej konferencji były warsztaty, realizowane w ramach kampanii” Dzieciństwo bez przemocy” pn. ”Bez klapsa – jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”.
Uczestnicy konferencji zostali podzieleni na trzy zespoły, przy czym jeden z zespołów stanowili dydaktycy i słuchacze CSP. Forma tych warsztatów była szczególna, ponieważ osoby je prowadzące spowodowały, iż wszyscy musieli wrócić myślami do okresu dzieciństwa i przypomnieć sobie -  a także krótko opowiedzieć - jak były karcone, dlaczego, przez kogo i jaki mają stosunek do tego faktu z perspektywy człowieka dorosłego. Sala w której sprowadzone były warsztaty „ruszała się w posadach”, ponieważ wspomnienia najpiękniejszego okresu w życiu człowieka, emocje związane z karami cielesnymi oraz nasuwające się kontrowersje i burzliwa dyskusja spowodowały, że każdy włączał się do dyskusji, każdy miał swoje racje i każdy przedstawiał swoje argumenty. Również każdy z uczestników na koniec przyznał, że karcenie z okresu dzieciństwa pamięta się przez całe życie, ale niestety odczucia tego karcenia nierzadko wywołują również negatywne postawy w życiu dorosłego człowieka.
Przedmiotowa konferencja m.in. miała na celu poszerzenie kompetencji o wiedzę i umiejętności z zakresu zjawiska dziecka krzywdzonego, zdystansowanie się do „karcenia niedobrego dziecka” , które zbyt często kończy się ciężkim uszkodzeniem ciała i niestety śmiercią dziecka, jak również zdroworozsądkowym podejściem do tematu, jako człowiek i jako policjant. Niewątpliwie jej  cel został osiągnięty.

 

Elżbieta Parzych ZSP
Foto Elżbieta Parzych
 

Powrót na górę strony