Doskonalenie z zasad komunikowania się z osobami słabowidzącymi i niewidomymi
W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się doskonalenie zawodowe lokalne w zakresu zasad komunikowania się z osobami słabowidzącymi i niewidomymi, w których uczestniczyła kadra oraz słuchacze szkoleń zawodowych. Zajęcia prowadziła Pani Anna Dąbrowska z Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok.
Doskonalenie miało formę interaktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy używali specjalnych okularów symulujących różne choroby oczu, dzięki którym mogli doświadczyć, czym jest utrata widzenia i z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku. Każdy z uczestników mógł wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika.
Ćwiczenia w parach miały na celu pokazanie w jaki sposób pomóc osobie niewidomej lub niedowidzącej. Prowadząca wyjaśniła również policjantom, na co szczególnie powinni zwracać uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, czy też przesłuchania w charakterze świadka. Rozważając tematykę ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
Z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami doskonalenia wynika, że pozytywnie ocenili oni przydatność tego typu zajęć w procesie dydaktycznym już na etapie szkolenia podstawowego policjantów. Podkreślali, że wiedza na temat ograniczeń, z jakimi spotykają się na co dzień osoby z dysfunkcją wzroku, pozwoli policjantom profesjonalnie wykonywać czynności z ich udziałem.
podkom. Kamila Sitkowska ZDDiP, mł. asp. Robert Karyś ZDDiP