„Dzieciństwo Bez Przemocy” – kampania, która buduje przyszłość
Policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Działania mają na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa, na temat zjawiska przemocy, ale także mobilizację do działania, by nikt nie był obojętny na krzywdę dzieci.
Jedno z takich spotkań profilaktycznych odbyło się w Szkole Podstawowej nr 8 w Legionowie. Nasi funkcjonariusze podkom. Mariusz Boruch, asp. szt. Agnieszka Podgórska z Zakładu Słuzby Prewencyjnej oraz st.asp. Beata Spinek wraz z asp. Katarzyną Stępień z Zakładu Ruchu Drogowego przeprowadzili pogadankę, która miała na celu uwrażliwienie uczniów na problem przemocy w różnych jej formach oraz wskazanie, jak można sobie z nią radzić. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest przemoc fizyczna, psychiczna, rówieśnicza oraz coraz bardziej powszechna cyberprzemoc.
Nauczyciele policyjni wyjaśnili mechanizmy, jakie stoją za zjawiskiem przemocy, udzielili również wskazówek ,które pomogą je rozpoznawać w codziennych sytuacjach – zarówno w szkole, w domu, jak i w środowisku online.
Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia, na które narażeni są nastolatkowie. Omówiono sytuację dziecka krzywdzonego przemocą domową oraz rówieśniczą. Zaprezentowano typowe zachowania sprawców przemocy, jak również zwrócono szczególną uwagę na to jak zachować się, gdy dowiemy się, że osoba nam znana doświadcza przemocy.
Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne, w których zawarte są niezbędne wskazówki wspierające oraz ukierunkowujące na działanie podczas sytuacji kryzysowych. Wskazano im także bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 i alarmowy 112, gdzie można uzyskać pomoc.
Dzięki takim inicjatywom uczniowie zyskują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności, które pomagają budować zdrowe relacje z rówieśnikami, asertywnie reagować na nieodpowiednie zachowania i szukać wsparcia w trudnych momentach. Wspólne działania szkół, rodziców i instytucji takich jak policja sprawią, że ten cel stanie się rzeczywistością.
sierż.szt. D. Kocon WP