Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Doścignąć cyberprzestępców

Data publikacji 29.08.2024

W najnowszym wydaniu „Kwartalnika Policyjnego” powracamy do problematyki bezpieczeństwa w sieci, bowiem w ostatnim czasie dotkliwie sobie uświadamiamy, z jak wielką dynamiką cyberprzestępczości mamy do czynienia i jak ogromne straty może ona powodować.

Według Raportu Interpolu podsumowującego trendy przestępczości na świecie w 2022 r. (2022 Interpol Global Crime Trend Summary Report), opartego na danych ze 195 państw, przestępstwa finansowe i cyberprzestępczość są powodem największych obaw i przewiduje się ich największy wzrost. W latach 2018–2022 prowadzone przez FBI Centrum Zgłaszania Przestępstw Internetowych (IC3) otrzymało łącznie ponad 3,2 mln skarg, które przełożyły się na stratę ponad 27,6 mld dolarów.

W Polsce, jak wynika ze Sprawozdania Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok, wzrosła aktywność różnego rodzaju grup prowadzących nielegalne działania w świecie cyfrowym. Ponadto, według prognozy Pełnomocnika, skala cyberataków w kolejnych latach będzie się zwiększać. Najwyższa Izba Kontroli w Informacji o wynikach kontroli „Działania państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania skutków wybranych przestępstw internetowych, w tym kradzieży tożsamości” z 2022 r. wskazała na konieczność zapewnienia obywatelom przez służby skutecznego wsparcia w sytuacji pokrzywdzenia cyberprzestępstwem.

Zwalczaniem najbardziej zaawansowanej i zorganizowanej cyberprzestępczości zajmuje się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, natomiast na masową skalę z tymi przestępstwami muszą zmagać się jednostki polskiej Policji. Aby stawić czoła błyskawicznie rosnącej lawinie cyberzagrożeń, policjanci w całym kraju potrzebują wsparcia w zakresie szkolenia i rozpowszechnienia dobrych praktyk. 

Czytelnicy najnowszego wydania „Kwartalnika Policyjnego” mogą się zapoznać z charakterystyką współczesnej cyberprzestępczości, w tym cyberstalkingu i innych zagrożeń, z genezą utworzenia i działaniami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także z zagadnieniami z zakresu informatyki śledczej, bezpieczeństwa policyjnych systemów informatycznych oraz profilaktyki w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

Zapraszamy również do lektury opracowań spoza tematu przewodniego tego numeru. Dotyczą one bezpieczeństwa ruchu drogowego, policji wodnej, kynologii policyjnej oraz tradycji sportu w Policji.

Pełne wydanie „Kwartalnika Policyjnego” na stronie:
https://kwartalnik.csp.edu.pl/kp/aktualne-wydanie

Redaktor naczelny
mł. insp. Agnieszka Gorzałczyńska-Mróz

Powrót na górę strony