Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prestiżowe szkolenie TAHCLE w CSP w Legionowie

Data publikacji 15.12.2023

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zakończyło się właśnie Międzynarodowe szkolenie TAHCLE. Oprócz trenerów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) uczestniczyli w nim również specjaliści na co dzień zajmujący się zapobieganiem i ściganiem przestępstw z nienawiści. Nasze Centrum mogło być gospodarzem tego przedsięwzięcia, co otwiera drogę do organizacji kursów specjalistycznych z tej tematyki.

Szkolenie TAHCLE (Training Against Hate Crimes for Law Enforcement) jest szkoleniem ze wszech miar wyjątkowym. Edycja, która odbyła się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w dniach 12-14 grudnia br. była szczególna z kilku względów. Trenerzy, którzy przygotowali szkolenie są niekwestionowanymi ekspertami w swoich dziedzinach. Obecnością zaszczycili nas doradca antydyskryminacyjny holenderskiej Policji, przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), sędzia sądu okręgowego, prokurator rejonowy, a także główny specjalista ds. monitorowania przestępstw z nienawiści w MSWiA w latach 2014-2016, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą, doświadczeniem i wrażliwością w obszarze przestępstw motywowanych nienawiścią.

Międzynarodowe szkolenie TAHCLE ma jeden główny cel – jest nim przygotowanie policjantów i policjantek do pełnienia roli przyszłych trenerów na kursie specjalistycznym w zakresie prowadzenia zajęć z zapobiegania przestępstwom z nienawiści i ich zwalczania (Z-PZPN). Z uwagi na szczególną tematykę podejmowaną na kursie, wymaga on od wykładowcy dużej wrażliwości i równie dużej wiedzy. Przestępstwa motywowane nienawiścią na tle rasowym, narodowościowym, etnicznym, politycznym, wyznaniowym lub z jakiegokolwiek innego powodu, są przestępstwami, które muszą być otoczone szczególną troską organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Historia oraz policyjne kroniki dostarczają aż nadto przykładów, kiedy nieposkromiona nienawiść do drugiego człowieka była motorem czynów okrutnych. Postawienie bariery dla dyskryminacji, zanim przerodzi się ona w przestępstwa z nienawiści jest obowiązkiem demokratycznego państwa, w którym różne grupy mniejszościowe mogą czuć się bezpiecznie.

Szkolenie obejmowało treści związane z reagowaniem na przestępstwa z nienawiści i ich ściganiem, ale także postępowaniem z osobą pokrzywdzoną, omawiano wskaźniki uprzedzeń, dyskutowano nad przypadkami, ich kwalifikacją oraz trybem postępowania w konkretnych sprawach.

Agenda szkolenia była bardzo intensywna, a zajęcia trwały do późnego popołudnia. Ważną częścią szkolenia było również podnoszenie warsztatu metodycznego uczestników – przyszłych trenerów. Efektem szkolenia są zaplanowane w przyszłym roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie aż 4 edycje kursu Z-PZPN, co podniesie jakość doskonaleń lokalnych w jednostkach terenowych w całej Policji.

mł. asp. Dariusz Rajski
Pełnomocnik Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie ds. Ochrony Praw Człowieka

foto asp. R. Karyś ZDDiP

 

Powrót na górę strony