Członkowie Zarządu Centralnej Rady Romów w Polsce poprowadzili spotkanie dla kadry i słuchaczy CSP
W ubiegłym tygodniu kadra i słuchacze Centrum Szkolenia Policji w Legionowie mieli przyjemność uczestniczyć w całodziennych warsztatach Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), będącej częścią systemu ONZ. Organizacja IOM zajmuje się kreowaniem polityki migracyjnej i promowaniem uporządkowanych migracji, odbywających się z poszanowaniem praw człowieka i przynoszącym korzyści zaangażowanym stronom. Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole dotyczyło pracy z osobami pochodzącymi z mniejszości romskiej i prowadzone było przez osoby właśnie pochodzenia romskiego.
Albert Camus pisał w Dżumie, że „zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy”. W kontekście rozmowy o stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji, słowa te są bardzo adekwatne. To niewiedza o grupach mniejszościowych powoduje często nieuzasadnione lęki przed osobami innej narodowości, pochodzenia etnicznego, wyznania. Bezpośrednie spotkania szkoleniowe z przedstawicielami grup mniejszościowych są najlepszą formułą, by się lepiej poznać i przerzucić kulturowe mosty - takie właśnie spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Warto również dodać, że mniejszość romska jest największą mniejszością etniczną w Europie, a wciąż krąży na jej temat wiele mitów, niemających potwierdzenia w faktach.
W ubiegły czwartek mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Centralnej Rady Romów w Polsce i to samego jej Wiceprezesa Pana Karola Kwiatkowskiego wraz z Dyrektorem ds. komunikacji i współpracy Panią Karoliną Kwiatkowską. Trenerzy kompleksowo przedstawili historię Romów, ich kulturę, a także wyjaśnili różnice kulturowe, które mogą przysporzyć problemów komunikacyjnych. W służbie w Policji nieznajomość różnic kulturowych może bowiem prowadzić do pomyłek i niezręczności.
Oprócz kadry Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w spotkaniu uczestniczyli kursanci szkolenia zawodowego podstawowego SZP-3/23/IV/3.
mł. asp. D. Rajski ZDDiP, foto podkom. M. Ogonek
źródło: poland.iom.int/pl