Aktualności

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji 01.09.2022

83 lata temu III Rzesza Niemiecka rozpoczęła II Wojnę Światową atakiem na II Rzeczypospolitą. Agresja ta w konsekwencji pochłonęła życie dziesiątek milionów ofiar na całym świecie, w tym około 6 milionów obywateli państwa polskiego, które jako pierwsze w Europie przeciwstawiło się hegemonii totalitarnej i nazistowskiej ideologii.

1 września 1939 nastąpił atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Do historii przeszła także bohaterska obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Polacy poddali się dopiero po południu, gdy budynek poczty został podpalony. Miesiąc później zostali rozstrzelani przez Niemców.

Jedną z pierwszych zaatakowanych miejscowości był Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe. Liczbę ofiar szacuje się na około 1200 cywilów.

Polacy pierwsi w Europie, we wrześniu 1939 roku podjęli walkę najpierw z faszystowskim, a od 17 września z komunistycznym terrorem, który kwestionował prawa narodów europejskich do suwerenności. Przeważająca agresja obu tyranii spowodowała totalne zburzenie obowiązującego wówczas porządku prawnego w Europie i na świecie oraz zmiany na geopolitycznych mapach świata na kilka lat. W historiografii znane są fakty, świadczące o heroicznych postawach polskich żołnierzy, walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej, a także innych formacji mundurowych II Rzeczypospolitej, w tym także Policji Państwowej.

sk

 

Powrót na górę strony