Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jakie problemy moralne i prawne wiążą się z „usługą urodzeniową”?

Data publikacji 22.10.2021

W wypożyczalni Centralnej Biblioteki Policyjnej czeka już na czytelników najnowsza książka Pauliny Witczak-Pruś „Surogacja. Aspekty prawne macierzyństwa zastępczego”. Autorka stawia w niej ważne pytania na temat, który od ponad 40 lat budzi liczne kontrowersje oraz generuje poważne problemy karno-prawne. Jednocześnie w bardzo przystępny sposób definiuje kluczowe pojęcia, formułuje odpowiedzi i prowokuje czytelnika do refleksji nad prawem do rodzicielstwa oraz poszanowaniem życia i godności człowieka.

Jak wynika ze Wstępu: „[…] Autorka obrała za cel udzielenie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań:
➢ Czy surogację można uznać za formę leczenia niepłodności oraz czyje dobro można potencjalnie narazić, zlecając surogatce urodzenie dziecka?
➢ Czy umowa o urodzenie dziecka może być uznana za ważną?
➢ Czy niemożność dochodzenia genetycznej tożsamości przez urodzonych dzięki procedurze in vitro z wykorzystaniem dawstwa heterologicznego jest zgodna z prawem?
➢ Czy w ustawodawstwie krajowym istnieją instrumenty prawa karnego zabraniające zawierania umów o urodzenie, a jeśli nie, to czy powinny takie istnieć?
➢ Czy handlowy obrót zarodkiem może wypełnić znamiona przestępstwa handlu ludźmi?
➢ Czy polski ustawodawca zapewnia mechanizmy ochrony potencjalnych pokrzywdzonych?

 

W świetle powyżej postawionych pytań, w sposób naturalny, nasunie się pytanie o to, czy usługę surogacyjną można uznać za zabieg prokreacji medycznie wspomaganej, stanowiący metodę leczenia bezpłodności-uznanej już przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną.”.
Oprac.: Paulina Ostrowska

Powrót na górę strony