Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Bezpiecznego Internetu – spotkanie z uczniami szkół podstawowych

Data publikacji 10.02.2021

W Centrum Szkolenia Policji z inicjatywy kom. Rafała Lewandowskiego z Zakładu Służby Kryminalnej odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji 9 lutego przedstawiciele portali internetowych przeprowadzili zajęcia dla klas VII i VIII ze szkół podstawowych powiatu legionowskiego: im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie oraz im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Tematem były zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu oraz ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci.

Ze względu na sytuację pandemiczną w naszym kraju spotkanie odbyło się z wykorzystaniem aplikacji zdalnych, które umożliwiło połączenie się prelegentów z uczestnikami.

Celem spotkania było promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów Internetu, zapoznanie nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w sieci oraz upowszechnianie pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Pierwszy prelegent przedstawił uczniom zasady, jakimi należy kierować się, korzystając z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, by nie klikać w podejrzane linki, nie wrzucać skanów dokumentów, nie podawać żadnych danych i używać bezpiecznych haseł. Uświadomili sobie, że anonimowość w sieci nie istnieje. Prelegent przypomniał uczestnikom, że publiczne obrażanie innych ludzi to przestępstwo, a wszystko to, co jest wrzucone do Internetu, pozostaje w nim na zawsze.

Slajd prezentacji dotyczacy tematyki "mowy nienawiści"

W kolejnej części spotkania zwrócono uwagę na to, jakie informacje i zdjęcia umieszczane są na portalach społecznościowych, a pliki z ważnymi informacjami należy przesyłać po wcześniejszym zaszyfrowaniu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że – aby podnieść swój poziom bezpieczeństwa w sieci – powinni zmienić ustawienia prywatności swojej przeglądarki internetowej na bardziej "agresywne", sprawdzali, gdzie wpisują swoje hasła oraz dbali o regularne aktualizowanie systemu operacyjnego czy antywirusa.

Następnie kolejny prelegent opowiedział, jak bezpiecznie kupować w sieci i co zrobić w przypadku, gdy natrafi się na jakiś problem. Uczniowie dowiedzieli się, że jeśli ktoś padnie ofiarą oszustwa, powinien poinformować administrację serwisu, na którym dokonał zakupów i złożyć zawiadomienie na Policję. Prowadzący przedstawił między innymi zasady wynikające z Programu Ochrony Kupujących. Zwrócił uwagę uczniów na to, by nie otwierali załączników od nieznanych osób oraz nie udostępniali portu USB swojego komputera nieznajomym.

Slajd - zestaw internetowego detektywa

W tym dniu dodatkowo odbyło się jeszcze spotkanie online zorganizowane również przez Zakład Służby Kryminalnej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie, dla których prowadzący przygotował prezentację: "Internet – zagrożenia w sieci".

Slajd dotyczący tematyki "Internat zagrożenia w sieci"

Dzień minął wszystkim uczniom szybko i bardzo intensywnie. Uzyskali oni odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Zdobyli dużą wiedzę dotyczącą zagrożeń w sieci. Dowiedzieli się też, jak postępować, aby bezpiecznie korzystać ze stron internetowych, w tym z bardzo popularnych obecnie portali społecznościowych. Uświadomili sobie, że Internet jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że rozważnie się z niego korzysta.

kom. Rafał Lewandowski

Powrót na górę strony