Na finiszu
Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oznaczonego symbolem SZP-7/18, które rozpoczęło się na początku października 2018 r., uczestniczą obecnie w strzelaniach sytuacyjnych. Są to strzelania, których warunki odzwierciedlają realia zbliżone do interwencyjnej rzeczywistości. Strzelający muszą podejmować decyzję o użyciu lub odstąpieniu od użycia broni palnej oraz stosować elementy taktyki interweniowania, które mają wpływ na bezpieczeństwo fizyczne funkcjonariuszy.
Strzelania sytuacyjne są ostatnim i jednocześnie najbardziej zaawansowanym etapem szkolenia strzeleckiego. W czasie zajęć słuchacze doskonalą umiejętności, które kształcili podczas strzelań szybkich i dynamicznych. Adepci wykonują strzelania współpracując w zespołach dwuosobowych, w związku z czym zajęcia mają charakter interdyscyplinarny - strzelający muszą między innymi zastosować wiedzę i umiejętności związane z: komunikacją w ramach patrolu, wzajemną asekuracją i podjęciem działań po użyciu broni palnej.
Ostatnim akcentem procesu szkolenia strzeleckiego uczestników szkolenia zawodowego podstawowego będzie egzamin strzelecki, który zweryfikuje nie tylko umiejętności strzeleckie uczestników szkolenia, lecz również ich wiedzę – przede wszystkim związaną z użytkowaniem broni i amunicji.
asp. Lechosław Słupski/ZIP
zdj. Mariusz Mazewski/ZSS