Gesty i sygnały na drodze
Słuchacze kursu specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego – część szczególna, rozpoczęli naukę kierowania ruchem drogowym w warunkach rzeczywistych na drogach publicznych. Zajęcia odbywają się na najbardziej uczęszczanych skrzyżowaniach miasta stołecznego Warszawy.
Nauka kierowania ruchem drogowym w tak dużym mieście, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu kołowego, jak również pieszych, wymaga od słuchaczy skupienia oraz dynamicznego reagowania na zaistniałe sytuacje. Aby policjanci byli perfekcyjnie przygotowani do wykonywania tego rodzaju zadania, zajęcia odbywają się w godzinach rannych i popołudniowych. Każdy słuchacz, pod nadzorem doświadczonego instruktora Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji, kształtuje umiejętności kierowania ruchem drogowym –przyjmowanie właściwych postaw, wykonywanie pełnych cykli gestów oraz prawidłowe podawanie sygnałów. Nabyte w ten sposób przygotowanie zawodowe z pewnością przełoży się na prawidłowe pełnienie służby w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach ruchu drogowego.
Przy okazji przypominamy kierującym, że nie stosując się do poleceń dawanych przez policjanta kierującego ruchem popełniają wykroczenie z art. 92 KW :
§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
asp. sztab. Rafał Pasteczka/ZRD
zdj. mł. asp. Artur Jaguszewski/ZRD