Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Data publikacji 12.03.2008

W dniu 9 marca w ramach przedsięwzięć kulturalno – oświatowych, odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez szkolnego K.O.- wca dla słuchaczy i pracowników CSP. Tym razem był to wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zainteresowanie jak zwykle było ogromne, dlatego też nowy autokar, który od niedawna jest w jednostce, wypełnił się szybko po brzegi.

„Gdy przekroczyliśmy próg muzeum od razu włączyliśmy się do wykładu o broni używanej w latach 1920 – 1956 przez żołnierzy armii polskiej, radzieckiej oraz niemieckiej - mówi szkolny K.O. - Prezentację przedstawił jeden z weteranów wojennych byłego AK. Oprócz tego podczas zwiedzania można było zobaczyć prawdziwe mundury SS, Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej. Z wielkim skupieniem wszyscy oglądaliśmy archiwalne filmy ukazujące realia wojenne zaprezentowane na muzealnym telebimie. Po pokazach filmowych udaliśmy się do sali poświeconej ofiarom Warszawskiego Getta – ten punkt programu wywarł największe wrażenia na naszej grupie. Pozostałości garderoby zachlapanej krwią, słynne identyfikatory – nieśmiertelniki, listy pisane przez ludność żydowską do najbliższych oraz zdjęcia, obudziły w nas wszystkich przygnębiający smutek. Mogliśmy również zobaczyć materiały propagandowe wykorzystywane do walki z tyranią, rekonstrukcje samolotów bojowych oraz wiele innych rzeczy z tego bolesnego okresu historii Polski”.

W drodze powrotnej dla uczestników tej wycieczki nastał czas zadumy i przemyśleń, które towarzyszyły aż do powrotu na teren szkoły…     

Przemysław Kuligowski K.O./Anna Galant
zdjęcia Przemysław Kuligowski 
Powrót na górę strony