Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobiety w mundurach

Data publikacji 06.03.2008

Kobieta w męskim zawodzie – to motyw przewodni jednego z wydań magazynu publicystycznego TVP 2 „Pytanie na śniadanie”. Realizatorzy programu zwrócili się do Komendanta CSP z prośbą o możliwość nagrania u nas materiału o kobietach w Policji.

Program poświęcono mundurowi, dlatego oprócz policjantek, był realizowany również Wyższej Szkole Pożarnictwa i Wojsku Polskim. W materiale nagranym w naszej szkole wypowiadały się nasze słuchaczki i zastępca Komendanta ds. dydaktycznych podinsp. Anna Rosół. Do studia na ul. Woronicza zaproszono rzecznik CSP podinsp. Annę Galant, która wraz z przedstawicielką Straży Pożarnej i panią psycholog uczestniczyła w dyskusji, którą prowadzili Katarzyna Dowbor i Włodzimierz Szaranowicz.
Przy okazji warto wspomnieć o kobietach w naszej służbie. Zwróćmy uwagę, że w szeregach Policji dla kobiet zawsze było miejsce. Wymaga tego specyfika naszej służby i różnorodność problemów, jakimi zajmuje się Policja. Nie wywołujemy, więc takiego zaskoczenia wśród osób postronnych jak kobieta-strażak czy kobieta-żołnierz. Z danych, KGP wynika, ze w chwili obecnej w Policji zatrudnionych jest 98 316 tys. policjantów, w tym 11 444 kobiet. Stanowi to około 12 procent ogółu. Ten fakt też znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach naszej szkoły, bo w 2007 roku CSP ukończyło ok. 5000 absolwentów, wśród których było ok. 600 kobiet - co również stanowi ok. 12 procent słuchaczy. Ten udział kobiet w szkoleniach oczywiście różnie się przedstawia na poszczególnych kursach. Ale i my jako szkoła, możemy przyznać, że zainteresowanie młodych kobiet służbą w Policji wzrasta. Co ich zatem pociąga, że pragną się realizować w tym trudnym - powszechnie określanym za męski - zawodzie?

    Z rozmów wśród kobiet – policjantów wynika, że zawód ten wydaje się nam atrakcyjny i ciekawy. Jesteśmy aktywne i pragniemy się realizować tam, gdzie mamy możliwość odnoszenia sukcesów, awansu, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, partnerstwa. Nie małe znaczenie dla kobiet ma gwarantowany w instytucjach państwowych pakiet socjalny. Chcemy też mieć pewność pracy w każdym wieku, powrotu na swoje miejsce po urlopach czy nagłych wypadkach losowych…Te kryteria, tak istotne, Policja zapewnia każdej z kobiet. To nie chęć udowodnienia mężczyznom kobiecej „samowystarczalności”, rywalizacji, czy chęć zastąpienia mężczyzny w tym zawodzie sprawia, że kobiety wstępują w szeregi Policji. Zastępca Komendanta CSP podinsp. Anna Rosół powiedziała w programie: „ Jesteśmy partnerami. My się uzupełniamy, bo tego wymaga nasza służba”. W dobie przemian, jakim podlega Policja, naszej ambicji dążenia do perfekcyjnej jakości pracy i jak najlepszej obsługi interesanta, obecność kobiet staje się wręcz potrzebą w jednostkach, które przecież zawsze będą zdominowane przez mężczyzn. Temat – "rzeka" i każda z nas miałaby zapewne coś do dodania.
Dlatego cieszymy się (widząc to chociażby przy doborze), że młode kobiety postrzegają nasz zawód jako atrakcyjny. Bo przecież jest on jednym z najpiękniejszych, jakie w ogóle istnieją, a dobrze i z pasją wykonywany, potrafi dostarczyć ogromnej satysfakcji zarówno kobietom jak i mężczyznom.

Anna Galant, rzecznik CSP
Powrót na górę strony