Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sroga zima w Sułkowicach

Data publikacji 13.01.2017

Początek roku przyniósł duży spadek temperatur. Na terenie Sułkowic, gdzie mieści się Zakład Kynologii Policyjnej, słupek rtęci wskazywał czasem poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych, to niełatwe warunki do pracy.

     Zgodnie z Zarządzeniem 296 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 marca 2008 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych, szczegółowych zasad ich szkolenia oraz norm wyżywienia z późn. zm., organizując służbę przewodnika z psem należy brać pod uwagę panujące warunki atmosferyczne. Jeśli są one niekorzystne (np. temperatura powietrza niższa niż -15 stopni C), to stanowią podstawę do wprowadzenia ograniczeń w pracy psa poprzez skrócenie  czasu jej pełnienia, wprowadzenie dodatkowych odpoczynków lub nie kierowanie zwierzęcia do służby.

     Z przepisów tych skorzystano w Zakładzie Kynologii Policyjnej. Do czasu ustąpienia silnych mrozów, zostały wprowadzone ograniczenia czasowe we wszystkich zajęciach prowadzonych poza pomieszczeniami oraz dodatkowe odpoczynki dla czworonogów. Ponadto, w związku z okresem zimowym, psy służbowe otrzymują kilka razy w ciągu dnia ciepły posiłek, przygotowany z wysokokalorycznej karmy. Duże utrudnienie w pracy psów stanowią posypane solą chodniki. Substancja ta bardzo często podrażnia skórę ich łap i prowadzi do stanów zapalnych skóry. Dlatego, przed wyjściem na zajęcia tresurowe, opuszki psich łap są smarowane wazeliną lub maściami chroniącymi przed odmrożeniem i podrażnieniami, a później dokładnie czyszczone z resztek śniegu, lodu i soli. Ważne jest również dodatkowe ocieplenie budy, np. słomą. Sierść psa, która jest naturalnym zabezpieczeniem przed chłodem, by spełniać swoją rolę, jest regularnie wyczesywana. Psy muszą mieć też zapewniony stały dostęp do wody, co przy niskich temperaturach wymaga bieżącej kontroli. Te wszystkie czynności związane z zapewnieniem psom należytej opieki wykonują ich przewodnicy, budując w ten sposób więź ze zwierzęciem. Procentuje to w służbie, bo przewodnik i pies stanowią szczególny zespół i tylko ich dobra współpraca gwarantuje sukcesy.

podkom. Adam Przybylik/ZKP i hg

zdj. podkom. Adam Przybylik i asp. Dariusz Ratajczak/ZKP

Powrót na górę strony