Sprawdzaliśmy umiejętności psów
W dniach 23-25 maja br. w Komendzie Stołecznej Policji odbyło się testowanie sprawności użytkowej psów policyjnych, które przeprowadził podkom. Rafał Ośka, młodszy wykładowca Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Sprawdzianowi umiejętności poddano 19 psów wszystkich specjalności w całym garnizonie stołecznym (patrolowo-tropiący, patrolowy, tropiący, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, do wyszukiwania zapachów narkotyków).
Testowanie sprawności użytkowej psów służbowych należy do stałych zadań Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jest to zespół czynności, w ramach których dokonuje się oceny umiejętności psów w celu wydania atestu. Polegają one na przeprowadzeniu specjalizacyjnych testów umożliwiających sprawdzenie i potwierdzenie zdolności psów do wykonywania zadań, do których zostały wytresowane. W trakcie testów psy, w zależności od swojej specjalizacji, wykonują zróżnicowane ćwiczenia, takie jak: posłuszeństwo ogólne, pokonywanie przeszkód terenowych, tropienie śladów ludzkich, obrona przewodnika, przeszukanie terenu i pomieszczeń za ukrywającą się osobą, konwojowanie i przeszukanie osoby oraz wyszukiwanie zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich.
Do służby mogą być kierowane tylko psy posiadające aktualny atest. Testowanie ich sprawności użytkowej dokonywane jest w jednostce szkoleniowej, tj. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach lub wybranej komendzie wojewódzkiej Policji. Czynności te mogą realizować wyłącznie osoby do tego uprawnione, tj. instruktorzy posiadający Certyfikat Instruktora Tresury Psów Służbowych Policji, wydany przez Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Pierwszy atest wydaje się po ukończeniu kursu z wynikiem pozytywnym, maksymalnie na czas do końca roku kalendarzowego, w którym pies kończy trzeci rok życia. Testowaniu podlegają również wszystkie zwierzęta, których atest dobiega końca. Pies, który w danym roku kończy trzeci rok życia, otrzymuje atest maksymalnie na czas do końca roku kalendarzowego, w którym osiąga piąty rok życia. W przypadku psa, który w tym samym roku kalendarzowym kończy piąty rok życia, atest wydaje się maksymalnie na czas do końca roku kalendarzowego, w którym zwierzę kończy siedem lat. Psy, które w tym samym roku kalendarzowym kończą siódmy rok życia i w latach następnych, otrzymują atest maksymalnie na okres do dwunastu miesięcy.
W przypadku stwierdzenia obniżonej sprawności użytkowej psa, atest wydaje się na okres do trzech miesięcy. Jeśli podczas testów pies uzyska ocenę niedostateczną, nie wystawia się mu atestu, a aktualny dokument traci ważność. W takim przypadku istnieje możliwość przeprowadzenia powtórnego testowania sprawności użytkowej psa. Wniosek w tej sprawie składa komendant wojewódzki Policji do Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Powtórne testowanie sprawności użytkowej psa przeprowadza komisja powołana przez Komendanta CSP, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach lub w komendzie wojewódzkiej Policji.
Stwierdzenie przez komisję utraty sprawności użytkowej psa, daje komendantowi szkoły możliwość wnioskowania o:
1) przekwalifikowanie psa do innej kategorii;
2) przekazanie psa innej osobie;
3) wycofanie psa ze służby w Policji.
Warto wspomnieć, że tylko w 2015 roku wydano 1013 atestów potwierdzających sprawność użytkową psów służbowych. Instruktorzy Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyli 33 delegacje celem realizacji testowania sprawności użytkowej psów na terenie KWP/KSP, na co przeznaczono 146 dni roboczych. W każdym miesiącu przewidziane są również 3 dni robocze, jako dodatkowe terminy testowania sprawności użytkowej psów na terenie ZKP w Sułkowicach.
asp. Adam Przybylik/ZKP
zdj. ze zbiorów ZKP