Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwalczanie handlu ludźmi

Data publikacji 21.10.2014

W tym roku po raz ósmy obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Z tej okazji słuchacze i przedstawiciele kadry Centrum Szkolenia Policji uczestniczyli w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Panią Sylwię Kaczan – przedstawiciela Fundacji ITAKA.

     Fundacja ITAKA od 1999 r. poszukuje osób zaginionych osób i identyfikuje NN osoby. Działaniami obejmuje Polskę i zagranicę. Jako jedyna organizacja w Polsce udziela bezpłatnego  całodobowego wsparcia rodzinom  osób zaginionych, prowadzi serwis www.zaginieni.pl,  a także Bazę Osób Zaginionych i Bazę Osób o Nieustalonej Tożsamości.

     Współpracuje z organizacjami partnerskimi i policją na całym świecie oraz z grupami poszukiwawczo-ratowniczymi. Podejmuje kontakt z osobą zaginioną za pośrednictwem portali społecznościowych, maili. Pracownicy Fundacji wyszukują informacje o osobie zaginionej również na ogólnodostępnych stronach z danymi mieszkańców określonego kraju.

     W czasie spotkania w CSP dyskutowano o złożoności zjawiska handlu ludźmi oraz o sposobach zapobiegania tego typu przestępstwom. Podkreślono rolę edukacji w tym zakresie. Słuchacze i kadra otrzymali ulotki informacyjne dotyczące omawianej problematyki, obejrzeli też film pt. „Czerwona latarnia”. Spotkanie przygotował Pełnomocnik Komendanta CSP ds. Ochrony Praw Człowieka.

     Warto przypomnieć, że zwalczanie handlu ludźmi jest jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji, dlatego też 22 stycznia 2014 r. w Biurze Służby Kryminalnej KGP powołano Wydział do Walki z Handlem Ludźmi.

     Komenda Główna Policji utworzyła także skrzynkę e-mailową – handelludzmibsk@policja.gov.pl. i infolinię – nr tel. 664 974 934, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, będzie mógł się skontaktować z policjantami.

hg/ar

zdj. Mariusz Mazewski ZSS

Powrót na górę strony