SZP - 2/10/IX/2 z wizytą Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym Referatu Konnego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie
W dniu 26.07.2010 r. pluton 2 słuchaczy kursu podstawowego SZP2/10 wraz z opiekunem grupy mł. asp. Elżbietą Parzych udał się do Ośrodka Jeździeckiego Bródno przy ul św. Wincentego gdzie szkolone są konie wykorzystywane do służby policyjnej.
Celem wyjazdu było zapoznanie się z zadaniami referatu konnego KSP, jego strukturą i sposobem działania oraz współdziałania z innymi służbami. Jednostki policji konnej tworzone są decyzją właściwego miejscowo Komendanta (Miejskiego, Powiatowego, Wojewódzkiego) Policji,
w zależności od zapotrzebowania na tego rodzaju patrole. Tylko kilka miast może być dumnych z powodu posiadania tak wspaniałych stróżów prawa. Jednostki takie posiadają m.in.: Komenda Stołeczna Policji, KMP Chorzów, KMP Częstochowa, KMP Szczecin.Policyjne konie, to konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi, często z domieszką krwi hanowerskiej. Jednak w pracy przez nie wykonywanej nie liczy się pochodzenie i posiadanie odpowiednich przodków. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem.
Bardzo ważna jest także więź, jaka rodzi się pomiędzy policjantem a dosiadanym przez niego koniem. Muszą być ze sobą dobrze zgrani i ufać sobie.Służba oddziałów konnych polega przede wszystkim na patrolowaniu terenów zielonych, przywracaniu ładu i porządku oraz patrolowaniu ulic, centrów handlowych, zabezpieczaniu imprez masowych i meczów.Konie pracują w wymiarze około 5-6 godzin dziennie, głównie od wiosny do jesieni. Co najmniej raz w tygodniu mają dzień wypoczynku. Wolnego nie mają jednak policjanci, gdyż to oni zajmują się „swoimi” końmi. Każdego dnia konia należy nakarmić, napoić, wyczyścić, przygotować do pracy, bądź w dniu wolnym zadbać o jego dobre samopoczucie. Zimą natomiast konie zazwyczaj nie wyruszają na patrole. Nie oznacza to jednak, że mają wolne. Jest to czas poświęcony na szkolenia, treningi oraz pielęgnację koni. Możliwość pracowania z tymi wspaniałymi zwierzętami to dla policjantów nie tylko obowiązek, ale także ogromna przyjemność.
Organizując służbę z użyciem koni służbowych, konieczne jest uwzględnianie panujących warunków atmosferycznych. Podczas występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. temperatury powietrza powyżej + 250C lub niższej niż – 100C oraz silnych opadów atmosferycznych, kierownik komórki konnej lub osoba odprawiająca do służby może podjąć decyzję o nie kierowaniu koni do służby, skrócić czas pełnienia służby lub wprowadzić dodatkowe odpoczynki dla koni.Mimo niesprzyjającej aury, bez wątpienia najwięcej radości sprawiło słuchaczom karmienie koni kostkami cukru i sucharami oraz możliwość sprawdzenia własnych umiejętności jeździeckich.