Strzelanie długodystansowe

Data publikacji 01.04.2010

W ubiegły weekend, 26 – 28 marca 2010 r. nasi strzelcy sierż. Magdalena Maszer, asp. sztab. Marek Walczak, asp. Piotr Senderski z Zakładu Interwencji Policyjnych oraz kom. Tomasz Fęcki z Zakładu Służby Kryminalnej podnosili swoje kwalifikacje na szkoleniu ze strzelania długodystansowego.

Szkolenie zorganizował Krzysztof Prokop z Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego pod patronatem Szkoły Policji w Słupsku. Zajęcia odbywały się w Strzepczu, na poligonie Marynarki Wojennej Wojska Polskiego. Ćiczenia prowadzone były przez wykwalifikowanych specjalistów, takich jak Marek Kościecha oraz innych, których nazwisk niestety nie możemy tutaj ujawnić.
Podczas pierwszego dnia, w trakcie zajęć teoretycznych, instruktorzy poznawali prawa, które żądzą strzelaniem na duże odległości. Była to wiedza m.in. z zakresu balistyki pocisku, obliczania odległości i ustawiania przyrządów celowniczych. Kolejnym etapem doskonalenia było wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce - strzelanie z różnego rodzaju broni do celów na odległościach od 100 do ponad 1000 metrów. W godzinach wieczornych odbyło się strzelanie nocne polegające na strzelaniu do celu ustawionego na odległość około 500 metrów. Tu wyższość swoją udowodniły karabiny, które posiadały podświetlenie celownika optycznego. Jednym z najlepiej strzelających okazał się kom. Tomasz Fęcki.
Drugiego dnia zajęcia odbywały się już tylko na strzelnicy. Od godz. 900 do 1900 uczestnicy szkolenia doskonalili umiejętności strzelania na różne odległości z takich jednostek broni, jak: SWD, TRG-22, TRG-42, SVT, HK-417, AK-47, TIGR, SAJGA i innych. Była też możliwość (dla chętnych) trenowania pod okiem olimpijczyka Roberta Kraskowskiego na jego trenarzeże do strzelań statycznych.
Kolejny dzień, to czas na sprawdzanie nabytych umiejętności. Sprawdzian ten został potwierdzony odpowiednimi certyfikatami, które zostały wręczone przez organizatorów doskonalenia.
W trakcie spotkania przeprowadzone było również szkolenie specjalistyczne dla strzelców wyborowych z karabinów SWD na czas „W”. Nasi strzelcy mogli wziąć udział w tym szkoleniu dzięki uprzejmości Komendanta Centrum Szkolenia Policji insp. Arkadiusza Brzozowskiego, który wydał zgodę
na zabranie, na doskonalenie, dwóch karabinów SWD. Choć te jednostki broni mają około 50 lat sprawowały się wyśmienicie!
Marek Walczak ZIP/Hanna Grochowska
Foto Magdalena Maszer ZIP