Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tactical Combat Casualty Care

Data publikacji 23.03.2010

W dniach 18-19 marca instruktorzy Zakładu Interwencji Policyjnych uczestniczyli w warsztatach metodyczno – szkoleniowych poświęconych problematyce Ratownictwa Taktycznego – według wytycznych TCCC („Tactical Combat Casualty Care”).

 

   Zajęcia prowadzili policjanci z Wydziału Realizacji Komendy Stołecznej Policji, zajmujący się w swojej jednostce tematyką ratownictwa taktycznego oraz wykładowcy z Medycznego Studium Zawodowego w Warszawie.
    Tematem zajęć było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku działań specjalnych prowadzonych przez pododdziały antyterrorystyczne. Uczestnicy warsztatów uczyli się stosować najnowsze wytyczne taktyki postępowania z rannymi podczas działań bojowych, a także zapoznali się ze środkami oraz wyposażeniem stosowanym podczas tego typu akcji.
    Warsztaty rozpoczęły się od zagadnień teoretycznych poświęconych aspektom selekcji rannych, rozpoznawania zagrożeń i obrażeń oraz przedstawieniu podstawowych zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych. Zaprezentowano również najnowsze środki medyczne, które są używane przez zespoły medyczne pododdziałów antyterrorystycznych.
Po zajęciach teoretycznych zaplanowano czas na doskonalenie umiejętności. W trakcie trwania symulacji użyto między innymi środków pirotechnicznych oraz materiałów i substancji wiernie odzwierciedlających rany. Uczestnicy mogli zweryfikować nabytą wiedzę i umiejętności w pozorowanych warunkach pola walki.
    Warsztaty były doskonałą okazją do wspólnej wymiany doświadczeń między instruktorami, a policjantami zajmującymi się tematyką pomocy rannym podczas akcji. Liczymy, że współpraca z Wydziałem Realizacji oraz wykładowcami z Medycznego Studium Zawodowego w Warszawie, posiadającymi niezwykle bogaty zasób doświadczeń zawodowych, będzie kontynuowana podczas kolejnych zajęć doskonalących umiejętności instruktorów z Zakładu Interwencji Policyjnych.
 
Hubert Kowalik ZIP/Hanna Grochowska
Foto Mariusz Mazewski ZTK
Powrót na górę strony