Legionowo zaprezentowało się w Sztokholmie

Data publikacji 17.12.2009

W dniach 9 i 10 grudnia w Sztokholmie odbywała się Konferencja Dobrych Praktyk organizowana przez Zarząd Europejskiej sieci Prewencji Kryminalnej (EUCPN). Uczestniczyło w niej dwoje przedstawicieli miasta Legionowo- pracownica Urzędu Miasta oraz wykładowca CSP, prezentując lokalny projekt poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.

Projekt ten, noszący nazwę „Poprawa bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Legionowie” opracowany został przez Urząd Miasta Legionowo. CSP jest  jednym z jego realizatorów obok Straży Miejskiej, WOPR i Służby Zdrowia. Nasi dydaktycy spędzili 2669 godzin lekcyjnych w 6 legionowskich szkołach edukując dzieci i młodzież w zakresie ponoszenia konsekwencji nieletnich za popełnienie czynów karalnych. Projekt zgłoszony został przez Urząd Miasta Legionowo do konkursu MSWiA króry został zorganizowany w ramach programu „Razem Bezpieczniej”. Pod koniec wakacji komisja oceniła zgłoszone projekty, wyróżniając projekt legionowski. Pierwsze miejsce zdobyła wówczas akcja medialna „Stop Cyberprzemocy” Fundacji Dzieci Niczyje i to ten projekt reprezentował nasz kraj w Szwecji, na Konferencji Dobrych Praktyk. Konferencja ta miała na celu zaprezentowanie, wyłonienie oraz wyróżnienie  najlepszego projektu ze zgłoszonych do europejskiej nagrody prewencji kryminalnej. Na tej samej konferencji zostały również zaprezentowane dwa inne polskie programy wyróżnione w sierpniu: program KGP „Profilaktyka a Teatr” oraz nasz program legionowski. Do Sztokholmu udali się Pani Tamara Mytkowska z Urzędu Miasta Legionowo oraz nadkom. Krzysztof Rosłaniec st. wykładowca Zakładu Służby Prewencyjnej naszej szkoły.  Zaprezentowali oni projekt z Legionowa jako wzorcowe rozwiązanie, mające na celu poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa młodzieży w szkołach i na pobliskich ulicach oraz na terenach rekreacyjnych w pobliżu zbiorników wodnych. Podczas pierwszej edycji programu, szkolenia na temat bezpieczeństwa prowadzili strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy ochotniczego pogotowia wodnego, a o konsekwencjach używania narkotyków mówili pracownicy służby zdrowia. Projekt okazał się sukcesem - liczba przestępstw i wykroczeń na terenie szkół, w których go wdrożono spadła o ponad 45%. Działania prewencyjne kontynuowane były w 2009 roku (zaplanowano już akcję na 2010 rok).
W tym roku do nagrody EUCPN zgłoszono rekordową liczbę – bo aż 17 projektów, kolejnych 8 zaprezentowano podczas sesji warsztatowych. Nominowana do nagrody EUCPN polska akcja medialna „Stop Cyberprzemocy” nie zdobyła uznania organizatorów, zwyciężył fiński projekt przeciwko przemocy w szkołach - „KiVa Koulu”, obejmujący swym zasięgiem około 300 000 uczniów. Specjalne wyróżnienia otrzymały projekty: Litewski (Kolory Życia) i Czeski (gra komputerowa GhettOut – symulująca wybory życiowe, przed jakimi staje młody człowiek pragnący się usamodzielnić).

Anna Galant/Krzysztof Rosłaniec ZSP
Foto Krzysztof Rosłaniec