Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5-lecie Regionu IPA Galanta na Słowacji

Data publikacji 29.10.2009

Na zaproszenie IPA Słowacja do Galanty koło Bratysławy pojechały Katarzyna Wierzbicka i Beata Górecka reprezentując Region IPA CSP Legiopnowo. Wspólnie z członkami IPA z 7 krajów Europy, policjantki uczestniczyły w obchodach 5-tej rocznicy powstania IPA na Słowacji. Była to wspaniała okazja do zapoznania się ze sprzętem, jakiego używa słowacka Policja, z umundurowaniem i pracą funkcjonariuszy. Był to także czas nawiązania kontaktów między członkami IPA z innych krajów.

Słowacy zaprosili nas między innymi do Instytutu Balistyki, gdzie mogliśmy zobaczyć niezwykłe zbiory broni z wielu krajów świata (w tym także broń długą pięknie rzeźbioną). Ponadto, co bardziej zaciekawiło panów, przedstawiono skomplikowane sposoby tworzenia materiałów wybuchowych.
Niewątpliwie bardzo ciekawym miejscem była fabryka telewizorów „Samsung”, gdzie dane nam było zobaczyć jak maszyny sprawnie współpracują z człowiekiem. Elektrotechnika była naprawdę na wysokim poziomie i pewnie nie każdy może zobaczyć, jak wygląda montowanie najnowszej generacji telewizorów.
Podczas spotkania mieliśmy okazję także zwiedzić muzeum policji w Bratysławie, gdzie zobaczyliśmy umundurowanie sprzed wielu lat, sprzęt i eksponaty służące do pracy w innych wydziałach. Nie zabrakło tam akcentu polskiego - naszego munduru galowego.
Pomimo nienajlepszej pogody, mogliśmy zwiedzić Bratysławę, miasto położone nad rzeką Dunaj, a także jedyną stolicę na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. Węgrami i Austrią. Podczas zwiedzania zobaczyć mogliśmy Bratysławski zamek, pięknie położony nad rzeką i spotkaliśmy się, z pracownikami policji Bratysławy.
Bardzo przyjemnym, ale „mokrym” akcentem w trakcie pobytu, była wizyta w jacuzzi, gdzie wspólnie z policjantami z innych krajów, można było wymieniać przeplatane kroplami wody, poglądy na temat spotkania.

Beata Górecka

Powrót na górę strony