Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowe Święto Policji

Data publikacji 27.07.2009

Do CSP Legionowo przyjechali policjanci z Niemiec, Belgii, Słowacji, Słowenii, Cypru, Malty, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, San Marino, Austrii, Czech, Węgier, Finlandii, Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Izraela i Pakistanu. W środę funkcjonariusze zwiedzali polski Sejm i Senat. Po obiedzie odbyły się międzynarodowe zawody kręglarskie. Niepisanym zwycięzcą był policjant z Izraela, ale równie dobrze radził sobie nasz kolega z Cypru. Funkcjonariusze odwiedzili również policjantów z komisariatu rzecznego w Warszawie. Szczególnie zainteresowani pracą polskich policjantów na wodzie byli Finowie i Słoweńcy. Pytali o rodzaje łodzi wykorzystywanych na rzekach i akwenach wodnych i o obszar działania policjantów komisariatu specjalistycznego.

Upalny czwartek rozpoczął się wizytą w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Funkcjonariusze spotkali się z burmistrzem miasta Andrzejem Pietrasikiem, który opowiedział o regionie, jego historii i planach inwestycyjnych. Nie obyło się bez części rozrywkowej. Dla gości śpiewał chór komendy stołecznej Policji i grali kobziarze z 79 Regimentu Górali Szkockich. Później przez miasto przeszła parada mundurowych reprezentującą prawie całą Europę. Wzbudziło to niekłamany zachwyt wśród mieszkańców miasta, którzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć policjantów z tak wielu krajów świata. Po prezentacji na rynku goście odwiedzili stadninę koni w Poczerninie, gdzie przygotowano specjalny pokaz hippiki. Po powrocie do Płońska chętni mogli obejrzeć - dzięki uprzejmości Adama Nowakowskiego – z lotu ptaka cały region. Dla niektórych było to wielkie przeżycie, ponieważ w helikopterze spędzili 5 minut po raz pierwszy w swoim życiu.
Podczas centralnych obchodów Święta Policji na Placu Piłsudskiego policjanci uświetnili swoją obecnością ceremonię wręczenia sztandarów jednostkom Policji w kraju i być świadkami mianowania policjantów na pierwszy stopień oficerski.

Policjanci wzięli również udział w święcie wewnętrznym Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
W sobotę – już po cywilnemu nasi goście zwiedzili Stare Miasto i Wilanów. Jedną z atrakcji był rejs po Wiśle.
Podczas pożegnalnej kolacji w restauracji Grodzka wszyscy wymienili się upominkami i wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie w Legionowie już za rok podczas obchodów 20-lecia istnienia Policji. Specjalne podziękowania na ręce prezydenta Sekcji Polskiej Arkadiusza Skrzypczaka złożył prezydent Światowy IPA Michael Odysseos, który pogratulował znakomitej organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

Prezydent Skrzypczak podziękował szczególnie tym, którzy wsparli nas w organizacji pobytu policjantów – Jarosławowi Laseckiemu, przewodniczącemu Regionu IPA Płońsk i darczyńcom, dzięki którym policjanci mogli się spotkać, wymienić doświadczeniami i poznać choć część polskiej kultury i tradycji.

Agnieszka Hamelusz

Powrót na górę strony