Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mundurowi w motorówkach

Data publikacji 08.10.2009

Już za kilkanaście tygodni słuchacze kursu podstawowego SZP-3/09 rozpoczną służbę w jednostkach Policji. Będąc w CSP tajniki pracy policyjnej starają się zgłębiać nie tylko podczas zajęć, ale także po wyjściu z budynków dydaktycznych. Stąd chętnie przyglądają się służbie policjantów, zwłaszcza tych z warszawskich Komisariatów Specjalistycznych.

Dzięki swojemu opiekunowi dydaktycznemu – mł. asp. Elżbiecie Parzych, słuchacze z plutonu 3 kompanii II zapoznali się z pracą „od kuchni” Komisariatu Rzecznego Policji. Jego specyfika polega na tym, że działania pracujących w nim policjantów koncentrują się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa osób przebywających na wodzie i w jej okolicach. Funkcjonariusze niosą pomoc tonącym, pilnują przestrzegania przepisów prawa wodnego i żeglugi czy tych, które łączą się z ochroną środowiska. Gro działań Komisariatu koncentruje się wokół problemów kłusownictwa wodnego. Wśród słuchaczy znalazły się osoby, którym sporty wodne są bardzo bliskie – nawet te ekstremalne, jak nurkowanie. Z tym większą ciekawością interesowały się specyfiką tej służby. Policjanci warszawscy z dumą opowiadali i prezentowali swój tabor samochodowy i pojazdy wodne. Obecnie Komisariat posiada 5 samochodów terenowych i 5 samochodów osobowych, a także pojazdy typu quad. Wodę patroluje ponad 20 łodzi policyjnych, w tym nowoczesne jednostki RIB oraz poduszkowce. Policjanci patrolują swój teren również na rowerach, a także z policyjnego śmigłowca.

„Funkcjonariusze, którzy nas gościli – mówi post Mariusz Świrk - odpowiadali na pytania, których mieliśmy bardzo wiele. Dowiedzieliśmy się m. in., że wielokrotnie ratowali życie osób tonących, wyławiali z wody przeróżne przedmioty, w tym broń palną czy wraki samochodów, prowadzili poszukiwania zatopionych przedmiotów lub zwłok. Niejednokrotnie w miejsca zdarzeń na lądzie docierali swoimi łodziami przed kolegami jadącymi radiowozami – i to jest właśnie jeden z ich największych atutów. Ciekawostką dla nas był również fakt, iż każdy policjant Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie jest jednocześnie ratownikiem WOPR. Członkowie Środowiskowego WOPR uczestniczą w imprezach organizowanych w Komisariacie Rzecznym Policji np. dla dzieci. Komisariat Rzeczny Policji powstał w 1920 roku jako pierwszy specjalistyczny Komisariat w niepodległej Polsce. W przyszłym roku obchodził będzie zatem wspaniały jubileusz 90-lecia istnienia. Dziękując Kierownictwu i Funkcjonariuszom tego Komisariatu za możliwość zapoznania się z jego funkcjonowaniem i za ciepłe przyjęcie, życzymy na kolejne lata satysfakcji z pełnionej służby. Aby była ona bezpieczna i owocna dla społeczeństwa”.

Nie obyło się także bez legionowskiego akcentu. Otóż jak się dowiedzieli nasi słuchacze - funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji kierowani do służby na wodzie przechodzą szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

 


Mariusz Świrk SZP-3/Anna Galant
Foto słuchacze SZP-3

Powrót na górę strony