Wkrótce Euro – dziś wszechstronne szkolenia

Data publikacji 08.10.2009

Rzadko o nich mówimy. Okazjonalnie, gdy zdarzenia w których odgrywają pierwszoplanową rolę paraliżują nas wszystkich. Z uznaniem patrzymy na ich pracę. Minerzy-Pirotechnicy. Ta elitarna grupa funkcjonariuszy ciągle przyciąga nowych zwolenników. Dziś kolejna ich grupa opuszcza naszą szkołę. Przed nimi nowe wyzwania zawodowe i szczególny sprawdzian w 2012 roku.

Dzisiaj zakończył się kurs Specjalistyczny z zakresu samodzielnego prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych oznaczony symbolem MPAT-1/09. To pierwsza i jedyna w tym roku edycja kursu o takim profilu. Szesnastu nowych adeptów (jak sami mówią) „sztuki rozrywkowej” rozpocznie pracę w tej jakże niebezpiecznej profesji w Policji, Straży Granicznej i Biurze Ochrony Rządu. Zajęcia programowe realizowane były przez wykładowców i instruktorów Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP, ale nie jedynie. Zapraszamy do udziału w nich najlepszych praktyków z jednostek terenowych, bo to przecież oni na co dzień stykają się z problemem jaki stanowią samodziałowe urządzenia wybuchowe konstruowane przez domorosłych piromanów czy grupy przestępcze jak też z pozostałościami z czasów wojen które wciąż stanowią zagrożenie. Stąd obecna edycja kursu odbyła się przy nieocenionej pomocy instruktorów z komórek minersko-pirotechnicznych  z Warszawy, Wrocławia, Olsztyna, Bydgoszczy i Poznania. Jednym z elementów szkolenia są kontrole pod kątem pirotechnicznym dużych skupisk ludności i ważnych strategicznie miejsc. Dlatego też w programie szkolenia nie zabrakło takich elementów jak sprawdzenie płyty lotniska czy przeszukanie  prewencyjne pod kątem zagrożenia bombowego samolotu Boeing 767. Zajęcia te zostały zorganizowane i przeprowadzone przez funkcjonariuszy Placówki Staży Granicznej Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. A dzięki współpracy CSP z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów, na czas trwania szkolenia zostały użyczone dla jego potrzeb roboty mobilne: Ibis robot pirotechniczno-bojowy oraz Scout mały robot rozpoznawczy, popularnie zwany „Walle”. Nowe technologie w dziedzinie minerstwa i pirotechniki sprawiają że prace wykonywane przez minerów – pirotechników stają się bezpieczniejsze. Jednak ryzyko utraty życia i zdrowia jest wciąż bardzo duże i właśnie dlatego musimy dołożyć wszelkich starań aby funkcjonariusz na miejscu zdarzenia był nie tylko wyposażony w odpowiedni sprzęt ale też posiadał niezbędną wiedzę pozwalającą mu na bezpieczne wykonanie zadania. Ta wiedza i doświadczenia zdobyte przez funkcjonariuszy podczas trwania kursu będą teraz doskonalone w jednostkach macierzystych podczas wykonywania codziennych  zadań służbowych.  Ale niewątpliwym sprawdzianem  będzie zabezpieczenie Euro 2012.

Adam Cholewski ZSS/Anna Galant
Foto Adam Cholewski