Spottersi w CSP

Data publikacji 25.03.2009

Od lat z powodzeniem funkcjonują na angielskich stadionach. Pierwsi policyjni spottersi z Polski pomagali austriackim i szwajcarskim kolegom przy zabezpieczaniu EURO 2008. W Centrum szkoli się grupa policjantów która będzie dbała o bezpieczeństwo na naszych stadionach.

Spottersi – policjanci, pełniący funkcję łączników z klubami sportowymi i kibicami. Celem ich misji jest m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem kibiców na stadionach. Każdy, kto jest bywalcem rozgrywek piłkarskich posiada własną ocenę stadionowej rzeczywistości, a większość przyznaje, że w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia. Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, Policja tworzy instytucje policyjnych spottersów. Będą to policjanci, którzy prywatnie są fanami piłki nożnej, a otrzymując odpowiednie wyszkolenie, będą dobrze przygotowani do pełnienia swojej misji. Dziś rozpoczęło się szkolenie ponad 40osób, które będą dbać o bezpieczeństwo kibiców w samym „oku cyklonu”. Poznają oni nie tylko genezę chuligaństwa stadionowego w Europie i w kraju oraz subkultury stadionowe, ale również prawne aspekty i formy działań Policji w zakresie zapobiegania wybrykom chuligańskim na obiektach sportowych. W proces szkolenia zaangażowano doświadczonych policjantów pionu prewencji, kryminalnego i psychologów, którzy do 2012 roku przeszkolą ponad pół tysiąca  policyjnych spottersów. Wszystko z myślą o dzisiejszym bezpieczeństwie na polskich stadionach, ale też i zbliżających się Mistrzostwach Europy w piłce nożnej EURO 2012, do których polska Policja przygotowuje się już od dawna, mając świadomość ogromnej odpowiedzialności jaka spocznie już niebawem na jej barkach.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski, ZTK