Międzynarodowe policyjne szkolenie

Data publikacji 22.10.2024

W dniach od 14 do 18 października br. odbyło się szkolenie zorganizowane przez węgierską policję w Budapeszcie, w którym udział wzięli podkom. Wojciech Rusicki instruktor z Zakładu Interwencji Policyjnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz mł. asp. Łukasz Działowy z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Szkoły Policji w Katowicach.

Intensywny tydzień szkolenia obejmował zakres taktyki i technik interwencji policyjnych. Głównym celem spotkania funkcjonariuszy z innych krajów było poruszenie tematyki oraz podzielenie się doświadczeniami dotyczącymi m. in. współdziałania w patrolu dwuosobowym, współmiernego i adekwatnego zastosowania środków przymusu bezpośredniego czy też bezpiecznego oraz taktycznego zatrzymania pojazdu w sytuacji wydarzenia nadzwyczajnego. Podzielono się również doświadczeniami oraz wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Każdy z zaproszonych gości miał za zadanie zaprezentować funkcjonowanie swoich jednostek oraz trudności z zakresu technik i taktyki interwencji, z jakimi funkcjonariusze spotykają się w codziennej służbie. Polscy Policjanci przedstawili również system szkolnictwa funkcjonariuszy polskiej Policji, zakres szkoleń zawodowych oraz kursów specjalistycznych.

W każdym przypadku jednostka goszcząca policyjnych instruktorów przedstawiła również własne algorytmy postępowania oraz obowiązujący system prawny. Pozwoliło to wskazać na wspólne elementy działań policjantów oraz różnice między poszczególnymi krajami.

Zdobyte podczas szkolenia doświadczenia wykorzystywane teraz będą w doskonaleniu zawodowym kadry oraz słuchaczy Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W warsztatach oprócz węgierskich gospodarzy wzięli także udział przedstawiciele uzbrojonych formacji mundurowych między innymi ze Słowacji, Rumunii, Niemiec, Serbii oraz Czech.

sierż. szt. D. Kocon WP