BEZPIECZNI NA DRODZE

Data publikacji 09.10.2024

Do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie po raz kolejny z wizytą przybyli członkowie Legionowskiego Stowarzyszenia „Amicus”, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity - osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Byliśmy zachwyceni, jak goście z zaciekawieniem uczestniczyli w przygotowanej dla nich prelekcji i aktywnie brali udział w zajęciach.

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć członków Legionowskiego Stowarzyszenia „Amicus”, z którymi podzieliliśmy się z policyjną wiedzą oraz doświadczeniem.

Na początku spotkania policjantki z Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie st. asp. Beata Spinek oraz asp. Katarzyna Stępień przygotowały dla naszych gości wykład mający na celu nie tylko przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, ale również opowiedziały, jakie zachowania mogą pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji.

Bardzo ważną kwestię, którą poruszyły nauczycielki policyjne było stosowanie odblasków, które odgrywają niezwykle istotną rolę podczas poruszania się po drogach, zwłaszcza po zmroku. Policjantki przekazały każdemu uczestnikowi opaskę odblaskową i pokazały, w jaki sposób  należy umieścić ją na ubraniu, torebce lub plecaku. Wszystko po to, aby podopieczni Warsztatu św. Rity uniknęli w przyszłości niebezpiecznych sytuacji na drodze, którym sprzyja obecna pora roku.

Zajęcia obejmowały nie tylko teorię, ale także ćwiczenia oraz wskazówki praktyczne, które z pewnością przyczynią się do zwiększenia świadomości bezpieczeństwa w codziennym życiu. Infrastruktura naszego Centrum pozwala odwzorować warunki realistyczne, dzięki którym nasi goście mogli zastosować teorię w praktyce. Policjantki na skrzyżowaniu dróg zaprezentowały pokaz ręcznego kierowania ruchem drogowym, pokazały jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych oraz jak bezpiecznie wysiadać z komunikacji miejskiej, takiej jak autobus czy tramwaj.

Mundurowi podkreślili, jak ważne jest, aby uczestnik ruchu drogowego podczas używania telefonu komórkowego zachował ostrożność i zadbał o własne bezpieczeństwo.

Uczestnicy podczas spotkania mieli również możliwość zapoznać się z wyposażeniem, jakim dysponują funkcjonariusze Zakładu Ruchu Drogowego w codziennej służbie. Ogromną atrakcją okazał się motocykl policyjny oraz nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem.

Jak zwykle wiele emocji wzbudziły alkogogle, po nałożeniu których chętni mogli się przekonać, jak postrzega otoczenie osoba nietrzeźwa. Alkogogle powodują między innymi zniekształcenie obrazu, spowolnienie reakcji i problemy z oceną odległości.

W ramach podziękowania za przeprowadzoną lekcję bezpieczeństwa Magdalena Wojciechowska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity, przekazała na ręce Naczelnika Wydziału Prezydialnego kom. Iwony Czyż upominek własnoręcznie przygotowany przez podopiecznych dla Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Nasi przemili goście urzekli nas swoim zaangażowaniem i ogromnym zainteresowaniem jakże ważną tematyką, jaką bez wątpienia jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

sierż. szt. D. Kocon WP