Kadra Zakładu Ruchu Drogowego CSP w Legionowie z wizytą na Węgrzech

Data publikacji 26.09.2024

Policjanci z Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie od 16 do 18 września br. uczestniczyli w szkoleniu pt.: „INNOWACJE W SZKOLENIU DLA ORGANÓW ŚCIGANIA” zorganizowanym przez Węgierskie Centrum Edukacji i Szkolenia Policji.

Kierownik Zakładu Ruchu Drogowego mł. insp. Sławomir Hołoweńko wraz z kadrą dydaktyczną ZRD: kom. Adamem Karolakiem, podkom. Marcinem Gąsiorem oraz asp. Łukaszem Trzeciakiem wzięli udział w szkoleniu mającym na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa policjantów pełniących służbę z wykorzystaniem pojazdów Policji. Delegację funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Policji w Legionowie swoją osobą wspierał oficer łącznikowy polskiej Policji na Węgrzech mł. insp. Bogusław Kołdys.

Podczas trzech dni uczestnicy z Polski, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Rumunii oraz Słowenii brali udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych na obiektach ZalaZONE w węgierskiej miejscowości Zalaegerszeg.

Wykładowcy z Węgierskiego Centrum Edukacji i Szkolenia Policji podczas wykładów przedstawili strukturę systemu szkoleniowego oraz rodzaje prowadzonych szkoleń. Zaprezentowano policyjne badania w zakresie psychologii ruchu drogowego. Ponadto prelegenci szczegółowo omówili szkolenia z techniki jazdy samochodem osobowym, motocyklem jak również dotyczące obsługi dronów oraz wykorzystania symulatora jazdy samochodem.

Podczas części praktycznej strona węgierska zademonstrowała na torze szkoleniowym możliwości wykorzystania obiektu i przedstawiła elementy szkolenia praktycznego samochodem osobowym oraz motocyklem. Uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką zadań przedstawionych na płycie treningowej oraz przejechać pojazdem wymagającą próbę sprawnościową.

Kolejnym elementem szkolenia było praktyczne wykorzystanie symulatora jazdy.  W trakcie symulowanego przejazdu w specjalnie przygotowanym nadwoziu pojazdu można było poczuć się jak na prawdziwym torze. W ramach programowania istnieje możliwość wyboru określonego zadania. Symulator na co dzień wykorzystywany jest do ćwiczeń przez węgierskich policjantów.

Na fragmencie autostrady szkoleniowej obiektu ZalaZONE funkcjonariusze z Węgier zademonstrowali uczestnikom pościg za pojazdem, a następnie kilka wariantów jego zatrzymania.

Spotkanie w gronie eksperckim policjantów z wielu krajów wniosło wiele korzyści pod względem wymiany doświadczeń oraz wdrożenia innowacji szkoleniowych, a także pogłębiło policyjną współpracę międzynarodową.

Nasi wykładowcy będą teraz przekazywać zdobytą wiedzę na szkoleniach specjalistycznych w zakresie ruchu drogowego, które odbywają się w naszej szkole dla policjantów drogówki z całej Polski.

podkom. Marcin Gąsior ZRD

zdjęcia: organizator, kom. Adam Karolak, podkom. Marcin Gąsior, asp. Łukasz Trzeciak
film: organizator