Finał XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji rozstrzygnięty!

Data publikacji 23.09.2024

W piątek w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyła się ceremonia zakończenia Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Po czterech dniach zmagań na podium stanęli najlepsi policjanci-przewodnicy psów służbowych w kraju, którzy przystąpili do rywalizacji w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Honorowy patronat nad Mistrzostwami objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Boroń. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował miesięcznik „Gazeta Policyjna.

Od 17 do 20 września br. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, podległego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, odbył się Finał XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Nadzór nad organizacją i przebiegiem Finału Mistrzostw sprawował Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Ryszard Jakubowski.

Najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków z całego kraju wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim stanęli w czterodniowych zmaganiach o indywidualne i drużynowe miejsca na podium. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.

W piątek odbyło się uroczyste zakończenie XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. W ceremonii udział wzięli zaproszeni goście: Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor. Towarzyszyli nam również przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, wojska, więziennictwa, straży pożarnej, a także uczelni i instytucji współpracujących z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie jest jedyną szkołą policyjną, która kształci przewodników i zajmuje się szkoleniem psów służbowych.

Organizowane od wielu lat Mistrzostwa są doskonałą okazją do zaprezentowania przez funkcjonariuszy wysokiego poziomu zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych w pracy z psem służbowym.

Głównym celem zawodów jest doskonalenie kompetencji zawodowych policjantów-przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych Policji, a także upowszechnianie wykorzystania psów służbowych w działaniach prewencyjnych oraz w walce z przestępczością.

W mistrzostwach na zasadach honorowego uczestnictwa udział wzięli przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Służby Ochrony Państwa.

Finał Mistrzostw obejmował następujące konkurencje:
−    test wiedzy,
−    ogólne posłuszeństwo psa w tym: marsz z psem przy nodze, bieg z psem przy nodze, zatrzymywanie psa w biegu, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „siad”, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „waruj”, pozostawanie psa, a także pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny,
−    pracy węchowej psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych/narkotyków, w tym: szukanie zapachu materiału wybuchowego/narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w bagażach oraz pomieszczeniach,
−    sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

Lista laureatów Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji

Wyróżnienie

Dla przewodnika, który zdobył największą liczbę punktów wśród przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych:

asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza z KWP we Wrocławiu

Wyróżnienie

Dla przewodnika, który zdobył największą liczbę punktów wśród przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków:
sierż. szt. Rafał Bródka z psem Muszla z KWP w Poznaniu

Nagrodzeni w klasyfikacji drużynowej:

I miejsce zajęła drużyna z KWP w Poznaniu w składzie:
−    st. asp. Krzysztof Tomaczak – kierownik drużyny,
−    sierż. szt. Mateusz Skorzybót z psem Rukola,
−    sierż. szt. Rafał Bródka z psem Muszla.

II miejsce zajęła drużyna z KWP w Katowicach w składzie:
−    asp. szt. Łukasz Brzeziński – kierownik drużyny,
−    asp. Piotr Danielczyk z psem Rewis,
 −   asp. szt. Dariusz Krasoń z psem Naga.

III miejsce zajęła drużyna z KWP we Wrocławiu w składzie:
−    nadkom. Marek Mycek – kierownik drużyny,
−    asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza,
−    asp. Kamil Kempa z psem Melisa.

Nagrodzeni w klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął:
−  asp. szt. Tomasz Bendyk z psem Oksza z KWP we Wrocławiu.

II miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął:
−  asp. Piotr Danielczyk z psem Rewis z KWP Katowicach.

III miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął:
−   asp. szt. Paweł Pikała z psem Seler z KWP zs. w Radomiu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom Mistrzostw (duetom-policjant-przewodnik, pies) życzymy, aby ich wiedza i umiejętności sprawdziły się w służbie na rzecz społeczeństwa.

nadkom. E. Kuligowska WP
foto: I. Pajdała-Kusińska KGP