Uczestniczyliśmy w obchodach 70-lecia powołania Szkoły Policji w Pile

Data publikacji 19.09.2024

W miniony poniedziałek na placu Staszica w Pile odbyła się uroczysta zbiórka z okazji jubileuszu 70-lecia powołania Szkoła Policji w Pile. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli kadry polskiej Policji, w tym Zastępcę Komendanta Głównego Policji, insp. dr. Tomasza Michułkę. Obchody były objęte honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Boronia. W uroczystej zbiórce udział wziął Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Ryszard Jakubowski. Policjanci z naszej szkoły zaprezentowali stoisko promocyjne, na którym edukowali dzieci i młodzież w obszarze bezpieczeństwa.

W uroczystości udział wziął poczet sztandarowy naszej szkoły. Podczas uroczystości okolicznościową odznaką 70. rocznicy powołania Szkoły Policji w Pile wyróżniony został Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Ryszard Jakubowski.

W trakcie wydarzenia sztandar Szkoły Policji w Pile został udekorowany medalem Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji, upamiętniającym 100. rocznicę powstania Interpolu.

Uroczysta zbiórka zakończyła się tradycyjną defiladą, w której wzięli udział funkcjonariusze uczestniczący w uroczystości. Defilada była symbolicznym ukoronowaniem 70-letniej służby Szkoły Policji w Pile na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także dowodem jedności i dumy całej społeczności policyjnej.

W przeddzień wydarzenia, 15 września br., zorganizowano imprezę plenerową pn. Miasteczko Policyjne, w ramach którego na odwiedzających czekały liczne atrakcje i stoiska przygotowane nie tylko przez różne szkoły Policji, ale również przez jednostki terenowe oraz inne służby mundurowe.

Całe rodziny mogły uczestniczyć w grach i zabawach, a także z bliska zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem używanym na co dzień przez funkcjonariuszy. Na najmłodszych czekały policyjne maskotki, a dla tych, którzy rozważają karierę w Policji, przygotowano informacje o rekrutacji i przebiegu służby.

Swoje stoisko w ramach Miasteczka Policyjnego wystawili policjanci Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z:

• Zakładu Służby Prewencyjnej – podkom. Mariusz Boruch sierż. szt. Renata Modzelewska,
  • Zakładu Szkoleń Specjalnych – podkom. Kamila Poloczek, asp. szt. Magdalena Morawiecka,
  • Zakładu Ruchu Drogowego – mł. asp. Cezary Grabowski, st. asp. Beata Spinek, asp. Katarzyna Stępień.

Funkcjonariusze uczyli, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Zaprezentowali alkogogle, aby dzieci i młodzież mogła zobaczyć sposób pojmowania otaczającej rzeczywistości przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Mundurowi promowali zawód policjanta, a także wręczyli młodym uczestnikom wydarzenia  ulotki o zagrożeniach oraz konsekwencjach, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu oraz substancji psychoaktywnych. Policjanci edukowali także w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz  odpowiedzialności prawnej nieletnich, Mundurowi udostępnili dzieciom i młodzieży sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy oraz zademonstrowali, w jaki sposób zabezpiecza się ślady kryminalistyczne.

Gratulujemy naszym kolegom ze Szkoły Policji w Pile tak wspaniale zorganizowanej uroczystości oraz życzymy na kolejne długie lata wielu kolejnych sukcesów edukacyjnych oraz wyszkolenia jak największej liczby wykształconych kursantów profesjonalnie przygotowanych do służby w Policji.

nadkom. E. Kuligowska WP, foto: CSP w Legionowie, Akademia Policji w Szczytnie