Nowi policjanci rozpoczynają szkolenie zawodowe podstawowe

Data publikacji 26.07.2024

216 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy rozpoczęło w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie szkolenie zawodowe podstawowe oznaczone symbolem SZP-5/24. Przez siedem miesięcy młodzi policjanci będą zdobywać wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie służby w jednostkach terenowych.

Uroczystego otwarcia kursu dokonał Zastępca Komendanta ds. dydaktycznych insp. Tomasz Rylski, kadra kierownicza oraz dydaktyczno-wychowawcza szkoły, a ceremonialny charakter zbiórki podkreślał udział pocztu sztandarowego wraz ze sztandarem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Zastępca Komendanta
w swoim wystąpieniu pogratulował słuchaczom decyzji o rozpoczęciu tej zaszczytnej, a jednocześnie odpowiedzialnej służby oraz podkreślił konieczność rzetelnego i wytrwałego zdobywania wiedzy, która przełoży się w przyszłości na jakość realizowanych zadań w jednostkach terenowych Policji.

Do 20 lutego przyszłego roku policjanci będą uczestniczyć w zajęciach z zakresu prawa, prewencji, ruchu drogowego, a także technik interwencji, wyszkolenia strzeleckiego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz zajęć teoretycznych doskonalić będą swoją wiedzę i umiejętności w trakcie zajęć praktycznych, w tym realizowanych w jednostkach terenowych garnizonu stołecznego i mazowieckiego. Warunkiem ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego jest zdanie egzaminu końcowego przewidzianego w ostatnim dniu szkolenia.

Życzymy młodym policjantom satysfakcji z pobytu w naszym Centrum oraz stuprocentowej frekwencji osób rozpoczynających szkolenie na egzaminie końcowym.

Rota policyjnego ślubowania niechaj będzie z Wami każdego dnia.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Art. 27 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji

sierż. szt. D. Kocon WP, asp. R. Karyś WD