Szkolenie z zakresu zwalczania przestępczości narkotykowej

Data publikacji 24.07.2024

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, zakończyła się pierwsza w tym roku, edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej ZN-1/24. W trwającym dziesięć dni szkoleniowych kursie, swoją wiedzę i umiejętności podnosiło dwudziestu policjantów, zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.

Podczas części teoretycznej, słuchacze mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zwalczania przestępczości narkotykowej. Tematem przewodnim była najnowsza metoda wytwarzania narkotyków w Polsce, jaką jest synteza katynonów. Ugruntowana wiedza teoretyczna, została wykorzystana podczas ćwiczeń praktycznych. Odbyły się one w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, które odwzorowywały warunki, panujące na miejscu likwidacji nielegalnego laboratorium narkotykowego. Celem tych zajęć, było przedstawienie funkcjonariuszom, możliwych zagrożeń występujących w tego typu miejscach.

Słuchacze mieli również możliwość wysłuchania wystąpienia pt. „Kryptowaluty i grupy przestępcze”. Prelegent omówił kluczowe aspekty związane z kryptowalutami, ich rolę we współczesnym świecie oraz zagrożeniami, jakie niosą ze sobą w kontekście przestępczości zorganizowanej. W kolejnych dniach kursu przeprowadzono wykład z zakresu użycia psa służbowego w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Poruszono też tematykę związaną z zagrożeniami wynikającymi z możliwości wybuchu przestrzennego oraz obecności materiałów i urządzeń wybuchowych na miejscu nielegalnej produkcji narkotyków.

Prowadzącym kurs był asp. szt. Wojciech Nawrocki funkcjonariusz z Zakładu Służby Kryminalnej CSP w Legionowie. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzieli się nauczyciele policyjni z Zakładu Służby Kryminalnej, przy współudziale funkcjonariuszy z Zakładu Techniki Operacyjnej oraz Zakładu Szkoleń Specjalnych naszego Centrum.

Nadmienić należy, iż zajęcia przedmiotowego kursu, zostały wzbogacone o ogromną wiedzę i doświadczenie, którym podzielili się zaproszeni specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego KSP, Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Warszawie, Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP, Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji.

Uczestnicy kursu odnieśli się także do oceny prowadzących zajęcia, jak również zaproszonych gości, wskazując ich wysoki profesjonalizm oraz dostrzegalną wieloletnią wiedzę praktyczną.

asp. szt. Wojciech Nawrocki ZSK

sierż.szt D. Kocon WP