Szkolenia psów w okresie letnim

Data publikacji 15.07.2024

Zakład Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach prowadzi cykliczne szkolenia dla przewodników i kandydatów na przewodników psów służbowych. Obowiązkiem każdego opiekuna psa jest zapewnienie mu odpowiednich warunków oraz dbanie o jego dobrostan.

Wysoka temperatura powietrza może stwarzać dla psa ryzyko przegrzania i udaru cieplnego. Kwestię wykorzystywania psów służbowych regulują przepisy, które mówią, że w przypadku występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 25°C, należy ograniczyć czynności związane z pracą psa.

Podczas zajęć praktycznych w terenie uczymy psy posłuszeństwa ogólnego, umiejętności pokonywania przeszkód terenowych, ćwiczeń obrończych oraz pracy węchowej. Dlatego, żeby nie narażać zwierząt na działanie niekorzystnych warunków i dopasować poziom ich aktywności, zajęcia praktyczne zaczynają się już od godziny 5.00. Podczas pracy węchowej, w tym nauki tropienia śladów ludzkich, należy pamiętać, że pies chłodzi się niemal wyłącznie przez pysk i tzw. zianie tymczasem, aby węszyć pies musi mieć pysk całkowicie zamknięty. W przypadku długiej pracy węchowej może prowadzić to do przegrzania, a nawet udaru.

Dlatego należy zawsze  mieć przy sobie dodatkową wodę i robić regularne przerwy dla psa, napoić go oraz ostrożnie schłodzić organizm. Dobrym sposobem na schłodzenie jest pławienie oraz zabawa z psem w wodzie.Pamiętajmy o stałym dostępie do wody, w kojcach pojemniki powinny stać w cieniu i wypełnione czystą wodą. W upalne dni niepotrzebnie nie zwiększajmy aktywności psów, np. poprzez wielokrotne rzucanie aportu. Pamiętajmy, że pies to żywy organizm nie tylko środek przymusu bezpośredniego.

asp.szt. Dariusz Ratajczak ZKP