Przygotowujemy policyjnych wodniaków do pełnienia służby na wodach

Data publikacji 14.03.2024

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie realizuje wiele doskonaleń zawodowych. Jednym z nich, prowadzonym na zasadzie wyłączności przez Zakład Szkoleń Specjalnych jest kurs specjalistyczny dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych.

Kurs podzielony jest na dwa moduły. Podczas pierwszego, który odbywa się w Legionowie, policjanci zapoznają się na zajęciach teoretycznych z przepisami prawnymi ustaw szczególnych, żeglugi śródlądowej, zasadami prowadzenia małego statku, locji i nawigacji, a także z budową statków, silników i urządzeń pokładowych. Dodatkowo, na zajęciach basenowych zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego.

Druga część szkolenia będzie się odbywać w bazie szkoleniowej CSP w Kalu na Mazurach. Tam słuchacze wykorzystają dotychczas zdobytą wiedzę teoretyczną w trakcie ćwiczeń praktycznych na łodziach będących na wyposażeniu Policji. Funkcjonariusze zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie sterowania łodzią oraz wykonywania prostych i złożonych manewrów. Wiedza oraz umiejętności nabyte podczas szkolenia, pozwolą policjantom profesjonalnie oraz bezpiecznie wykonywać zadania w czasie patrolowania śródlądowych dróg wodnych.

Celem kursu jest przygotowanie policjantów do wykonywania specjalistycznych zadań podczas pełnienia służby prewencyjnej. Sytuacje na wodzie często bywają dynamiczne jednym z elementów szkolenia są również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym osobom w wodzie i po wydobyciu z niej.

Na zakończenie, po zdaniu egzaminu, policyjni wodniacy uzyskują patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej, który jest państwowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia statku o napędzie mechanicznym

Szkolenie specjalistyczne dla policjantów wykonujących zadania służbowe na wodach i terenach przywodnych realizowane jest w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie od 1991 roku.

nadkom. Damian Wroczyński

fot. kom. Kinga Czerwińska/ZSS

• Policjanci w trakcie ćwiczeń na basenie.