Przepis na…. bezpieczeństwo, czyli Tłusty Czwartek z policjantami CSP

Data publikacji 08.02.2024

Wykładowcy i słuchacze Centrum Szkolenia Policji w Legionowie dobrze wiedzą jak ważne jest bezpieczeństwo. A ponieważ każda okazja jest dobra do przypomnienia jak duży wpływ na bezpieczną podróż ma każdy uczestnik ruchu drogowego, w Tłusty Czwartek mieszkańcy Legionowa mogli spotkać funkcjonariuszy szkoły, którzy dla przestrzegających przepisy ruchu drogowego przygotowali słodką niespodziankę – pączki. Nie zapomniano również o pieszych i rowerzystach, którzy dodatkowo otrzymywali odblaski. Inicjatorem akcji była insp. Anna Jędrzejewska-Szpak Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

W trosce o bezpieczeństwo swoje oraz osób nam bliskich pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol, nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, zza pojazdu lub przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, pośpiech, przemęczenie, roztargnienie, to główne przyczyny mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki. Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu.

Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. Podczas aktualnie panujących warunków drogowych musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Pamiętajmy również o tym w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszymy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowco pamiętaj:

• zachowaj ostrożność i właściwy odstęp od auta jadącego przed tobą,
  •  zmniejsz prędkość,
  • hamuj z wyczuciem,
  • sygnalizuj zawczasu zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
  • zachowaj szczególną ostrożność w rejonie skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz na wzniesieniach i zakrętach,
  • stosuj się do znaków i sygnałów drogowych,
  • bezwzględnie zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
  • twoja uwaga powinna być skoncentrowana na drodze - nie rozmawiaj przez telefon,

Rozwaga, cierpliwość i opanowanie to zasady, które zawsze powinny towarzyszyć nam na drodze, a zwłaszcza w takich warunkach. Nie przeceniaj swoich umiejętności - rutyna może okazać się zgubna.

Jako piesi nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć nas już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym zachowajmy wzmożoną czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd.

nadkom. Damian Wroczyński
fot. asp. Robert Karyś/ ZDDiP

• Policjanci w trakcie akcji profilaktycznej.
  • Pączki, a w tle napis policja.