Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy szkolą swoje umiejętności

Data publikacji 01.02.2024

20 stycznia rozpoczął się pierwszy w tym roku kurs przygotowujący policjantów do pełnienia zadań na wodach i terenach przywodnych. Mundurowi w CSP w Legionowie spędzą 5 intensywnych tygodni. 20 kursantów będzie szkolić się w pływaniu i ratownictwie wodnym. Zdobytą wiedzę wykorzystają w maju na dwutygodniowym szkoleniu na Wielkich Jeziorach Mazurskich w Bazie Szkoleniowej CSP w Kalu. Zwieńczeniem kursu będzie zdobycie patentu żeglarskiego stermotorzysty oraz uprawnień ratownika wodnego.

Szkolenie specjalistyczne dla policjantów wykonujących zadania służbowe na wodach i terenach przywodnych realizowane jest w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie od 1991 roku.

Podczas blisko dwumiesięcznego kursu słuchacze poznają przepisy prawne dotyczące żeglugi śródlądowej i ochrony środowiska. Doskonalą umiejętności pływackie, zdobywają wiedzę i opanowują techniki z zakresu ratownictwa wodnego, takie jak techniki pływania stosowane w ratownictwie, skoki ratownicze, pływanie pod wodą oraz holowanie osób. Podczas symulowanych akcji ratunkowych wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Celem kursu jest przygotowanie policjantów do wykonywania specjalistycznych zadań podczas pełnienia służby prewencyjnej. Ponieważ sytuacje na wodzie często bywają dynamiczne jednym z elementów szkolenia są również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym osobom w wodzie i po wydobyciu z niej.

Na zakończenie, po zdaniu egzaminu, policyjni wodniacy uzyskują patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej, który jest państwowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia statku o napędzie mechanicznym.

 

 

nadkom. Damian Wroczyński, kom. Kinga Czerwińska (ZSS)
 

  • Policjanci w trakcie szkolenia na basenie.
  • Policjanci w trakcie szkolenia na basenie.
  • Policjanci w trakcie szkolenia na basenie.

Film Policyjni wodniacy

Pobierz plik Policyjni wodniacy (format mp4 - rozmiar 16.63 MB)

Powrót na górę strony