Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zimową porą

Data publikacji 08.01.2024

Nowy Rok, nowe szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, wykładowcy nie zwalniają tempa. Doskonalenia zawodowe centralne prowadzone są w formie kursów specjalistycznych przeznaczonych dla przewodników i kandydatów na przewodników psów służbowych. Aktualnie szkolone są psy w sześciu specjalnościach. Najliczniejszą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące do działania bez kagańca, bo aż 28 czworonogów na 58 uczestniczących we wszystkich kursach. Dodatkowo sroga zima narzuca dodatkowe obowiązki.

Okres zimowy stawia dodatkowe wyzwania w związku z panującymi warunkami i występowaniem niskich temperatur. Kursanci mszą odpowiednio dbać o dobrostan powierzonych czworonogów, m.in. poprzez docieplenie słomą bud w kojcach, zapewnienie stałego dostępu do wody, odpowiedniego żywienia oraz dbanie o pomieszczenia dla psów.

W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. temperatura powietrza poniżej -15 st. C) mogą zostać wprowadzone ograniczenia czasowe we wszystkich zajęciach prowadzonych poza pomieszczeniami oraz dodatkowe odpoczynki dla psów, jak i funkcjonariuszy.

Kadrze Zakladu Kynologii Policyjnej mróz nie straszny, a wyszkolenie duetu policjant i pies odbywa się na najwyższym poziomie. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej służyć społeczeństwu.

asp.szt. Dariusz Ratajczak ZKP