Aktualności

Nasz kursant pomógł poszkodowanym w wypadku

Data publikacji 17.11.2023

St. post. Błażej Haładyniak – policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, będąc świadkiem wypadku drogowego natychmiast ruszył z pomocą poszkodowanym. Zadbał też o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Na skutek tego zdarzenia dwaj pasażerowie z obrażeniami trafili do szpitala. Okazało się, że kierujący oplem, który jak wszystko na to wskazuje doprowadził do wypadku był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Służba w Policji jest dla st. post. Błażeja Haładyniaka pasją, a niesienie pomocy innym ludziom jest priorytetem. Dlatego jego reakcja nie mogła być inna.

Do zdarzenia doszło przed 20.00 w Legionowie na ul. Zegrzyńskiej. W jednym momencie spokojna podróż stała się miejscem drogowego dramatu. Kursant szkolenia specjalistycznego ASSP-277-6/23, którego dowódcą jest podkom. Zbigniew Chełchowski, wracając z przepustki do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, tuż przy szkole był świadkiem wypadku, w którym brały udział cztery samochody.

Tuż przed wjazdem na teren naszej szkoły policjant zauważył wypadek czterech samochodów. Natychmiast zatrzymał się w miejscu bezpiecznym i pobiegł z pomocą poszkodowanym. Wyciągnął uczestników zdarzenia drogowego z wnętrza samochodów. Gdy na miejsce przybyli okoliczni mieszkańcy poprosił o wezwanie służb. Do czasu ich przyjazdu mundurowy sprawdzał czynności życiowe osób, które udało mu się wydobyć ze zniszczonych aut. Ponadto monitorował stan osób, do których wydobycia potrzebny był specjalistyczny sprzęt straży pożarnej. Na miejsce z uwagi na obrażenia uczestników wezwany został śmigłowiec LPR, który przetransportował rannych do szpitala.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń legionowskiej drogówki 47-letni mężczyzna kierujący oplem, jadąc od strony Legionowa w kierunku Serocka, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i najechał na tył poprzedzającego go audi, które po uderzeniu przesunęło się do przodu, uderzając w tył skody, która następnie uderzyła w kolejnego opla. Na skutek tego zdarzenia dwaj pasażerowie z pojazdu kierowanego przez 47-latka trafili do szpitala. Jak się okazało, podczas dalszych czynności na miejscu zdarzenia, kierowca opla był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto na podstawie decyzji administracyjnej 47-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.

Nad sprawą obecnie pracują śledczy z Legionowa, którzy wyjaśni dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Całość czynności prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legionowie.

St. post. Błażej Haładyniak wykazał się profesjonalizmem i chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Udowodnił tym samym, że policjant pomaga zawsze, a nie tylko w czasie służby.

Gratulujemy postawy i życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

nadkom. E. Kuligowska WP

 

Powrót na górę strony