Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kursant na złotym podium

Data publikacji 05.10.2023

W miejscowości Hutki-Kanki w woj. śląskim odbyła się jubileuszowa XX edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na linii startu stanęło prawie 400 zawodników z całego kraju reprezentujących służby mundurowe. Mistrzostwa organizowane są na znak pamięci o sierżancie Grzegorzu Załodze, który w 2003 roku postrzelony zginął na służbie. W kategorii indywidualnej mężczyzn do 40 lat I miejsce zdobył post. Henryk Warzecha słuchacz szkolenia zawodowego podstawowego Szp2A/23/II/3, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Gratulujemy wyniku!

Już na stałe w Kalendarzu Imprez Sportowych Policji wpisały się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi.

Po raz 20 na linii startu stanęli reprezentanci służb mundurowych, którzy do miejscowości Hutki Kanki przyjechali z całego kraju. Biorąc udział w biegu przełajowym, chcą w sportowy sposób oddać cześć policjantowi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony na służbie.

Sierż. Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.

Bieg zorganizowany został przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach, Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

W tym roku do startu w zawodach zgłosiło się blisko 400 zawodników, reprezentujących jednostki Policji z całego kraju, Straż Graniczną, Wojsko Polskie oraz Państwową Straż Pożarną. Poza służbami mundurowymi, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół średnich o profilach mundurowych, zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej, a także miłośnicy Nordic Walking.

Zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy. Po wyczerpującym biegu do ich dyspozycji była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Oprawę muzyczną zawodów zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W kategorii policjantów i służb mundurowych  indywidualnej mężczyzn do 40 lat I miejsce zajął post. Henryk Warzecha, który od 14 marca br. odbywa w Centrum Szkolenie Policji w Legionowie szkolenie zawodowe podstawowe Szp2A/23/II/3. Po powrocie ze szkolenia policjant będzie służył w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Gratulujemy wygranej i życzymy bezpiecznej i satysfakcjonującej służby po powrocie do swojej jednostki.