Ćwiczenia DVI

Data publikacji 30.03.2023

W marcu br. na terenie Warszawy odbyły się symulowane działania związane z wystąpieniem zdarzenia masowego i praktycznym zastosowaniem procedur DVI z udziałem służb i podmiotów współpracujących w zakresie identyfikacji ciał ofiar katastrofy. W ćwiczeniach uczestniczyli słuchacze CSP.

Technicy kryminalistyki, biegli i specjaliści Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego wspólnie ćwiczyli procedury związane z zabezpieczeniem miejsc przestępstw i identyfikacji ciał ofiar katastrof opartych na procedurze DVI. W działania na prośbę Dyrektora Centralnego Biura Kryminalistycznego w Warszawie brało udział 5-ciu słuchaczy  szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego na terenie CSP w Legionowie. Zadaniem słuchaczy było wcielenie się w rolę pozorantów na miejscu zdarzenia. W celu wiernego odtworzenia miejsca katastrofy słuchacze zostali zaangażowani do rozmieszczenia rekwizytów a osoby występujące w roli  pozorantów poddano charakteryzacji.

Na miejscu wyznaczono sektory jako symulowane miejsca zdarzenia katastrofy w ruchu lądowym. W każdym z sektorów pracował zespół DVI składający się z techników kryminalistyki oraz funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo Śledczego. Zostały przeprowadzone oględziny miejsca zdarzenia, katastrofy w ruchu lądowym z wykorzystaniem procedury DVI w zabezpieczaniu miejsc przestępstw i identyfikacji ciał ofiar. W celu dokładnego zobrazowania miejsca zdarzenia oraz dokonania precyzyjnych pomiarów użyto nowoczesnego skanera.

Poprzez udział w tym przedsięwzięciu słuchacze nabyli cenne doświadczenia z zakresu prawidłowego organizowania, przeprowadzania oraz koordynacji działań na miejscu tego typu zdarzeń, od chwili uzyskania wiadomości o zdarzeniu aż do momentu zakończenia gromadzenia i zabezpieczania wszelkich informacji oraz elementów wpisujących się w procedurę identyfikacji ciał ofiar.

podkom. Bogusław Balcerowski

• Ćwiczenia DVI