Manipulował zapisami tachografu

Data publikacji 14.12.2022

W czwartkowy poranek w miejscowości Wierzbica na drodze krajowej nr 61 słuchacze kursu specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego realizowanego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oznaczonego symbolem RDs-3/22 ujawnili kierującego pojazdem ciężarowym, który przy pomocy niedozwolonego przedmiotu manipulował zapisami tachografu cyfrowego. Kierowca stracił prawo jazdy, a właścicielowi firmy transportowej grożą teraz wysokie kary finansowe.

8 grudnia 2022 roku policjanci ruchu drogowego odbywający szkolenie na kursie specjalistycznym z zakresu ruchu drogowego w Centrum Szkolenia Policji, podczas zajęć praktycznych dotyczących kontroli pojazdów ciężarowych pod kątem zgodnego z prawem wykonywania transportu drogowego, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, którego kierujący wykonywał transport międzynarodowy.

Podczas wykonywania czynności ujawniono, że kierujący podłączył do tachografu niedozwolone urządzenie w postaci magnesu neodymowego, dzięki czemu manipulował zapisami urządzenia rejestrującego. Ujawniono również szereg naruszeń dotyczących czasu pracy kierowcy. Z kontroli sporządzono dokumentację, która skutkować będzie wszczęciem decyzji administracyjnej wobec przedsiębiorcy wykonującego przewóz oraz kilkunastotysięcznymi karami finansowymi. W myśl nowych przepisów kierującemu zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące za manipulacje w tachografie. Szkolenie odbywało się przy udziale funkcjonariuszy WRD KPP Legionowo, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w powiecie legionowskim.

podkom. Piotr Grabowski