Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta studyjna przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Data publikacji 17.10.2022

W ramach wizyty studyjnej z zakresu stosowania przez policjantów przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie miało zaszczyt gościć Panią Hannę Machińską Zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich oraz 9 przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem wizyty było przedstawienie szerokich informacji związanych z użyciem oraz wykorzystaniem przez policjantów paralizatorów będących na wyposażeniu polskiej Policji.

W programie spotkania znalazły się następujące treści:

  • Regulacje prawne dotyczące stosowania przez policjantów paralizatorów elektrycznych i ich wprowadzenia na wyposażenie Policji,
  • Omówienie paralizatorów elektrycznych pozostających na wyposażeniu Policji,
  • Zasady bezpieczeństwa dotyczącego posługiwania się powyższymi urządzeniami,
  • Praktyczne aspekty wytycznych Komendanta Głównego Policji z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wybranych procedur i sposobu sprawowania nadzoru nad postępowaniem policjantów lub innych wyznaczonych osób z przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej, pozostającymi na wyposażeniu Policji (w tym wykorzystywania zapisów rejestratora do celów dowodowych),
  • Zaprezentowanie taktyczno-technicznych aspektów wykorzystania urządzenia służącego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej podczas interwencji policyjnych.

Spotkanie zakończyło się bardzo owocną dyskusją nt. użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego w szczególności przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Przygotowanie interesującego programu wizyty nie byłoby możliwe bez prelegentów z innych jednostek Policji, dlatego należy podkreślić udział w tym przedsięwzięciu przedstawicieli Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Komendy Stołecznej Policji.

podinsp. Grzegorz Jankowski

 

Powrót na górę strony