Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ataki w przestrzeni publicznej – kurs CEPOL

Data publikacji 13.10.2022

Informacje o masowych morderstwach popełnianych przez osoby określane mianem frustratów, szaleńców albo przez działających samotnie terrorystów budzą szczególne wzburzenie społeczne; zwłaszcza jeśli ofiarami są dzieci i młodzież. Podjęcie skutecznej interwencji wobec samotnego terrorysty lub szaleńca, który stara się zabić jak najwięcej osób bez wątpienia wymaga międzynarodowej współpracy mającej na celu wymianę dobrych praktyk w zakresie modeli działania policjantów, którzy jako pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia. Aby wzmocnić potencjał krajów unijnych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu tego typu ataków CEPOL (agencja Unii Europejskiej zajmująca się szkoleniem funkcjonariuszy organów ścigania) oferuje specjalne szkolenia, w których uczestniczą przedstawiciele unijnej wspólnoty oraz innych państw europejskich. W 2022 r. zaszczyt organizacji tego kursu przypadł w udziale Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

W zajęciach, które odbyły się m.in.  w obiektach symulacyjnych CSP w Legionowie uczestniczyło 26 osób reprezentujących 19 państw europejskich. Szkolenie prowadzili doświadczeni praktycy; eksperci z Hiszpanii i Polski, w tym przedstawiciele świata nauki oraz agencji zajmujących się zwalczaniem terroryzmu. Prowadzący zajęcia bardzo często odwoływali się do własnych doświadczeń zawodowych, co sprawiło, że zajęcia były bardzo interesujące i przede wszystkim miały praktyczny wymiar. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych obiektów symulacyjnych CSP wyposażonych w monitoring oraz systemy treningowe, pozwalające na realizację zaawansowanych symulacji, uczestnicy kursu mogli zapoznać się z najlepszymi praktykami i modelami zachowań pozwalającymi na obezwładnienie sprawcy zamachu.

Za stronę organizacyjną odpowiadali policjanci i pracownicy gospodarza, czyli Centrum. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wielomiesięczny, wytężony wysiłek pracowników Zespołu Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych, Wydziału Prezydialnego oraz Wydziału Finansów.

mł. insp. G. Winnicki
fot.: mł. asp. Robert Karyś

 

  • Uczestniczy szkolenia podczas zajęć
  • Uczestniczy szkolenia podczas zajęć
  • Uczestniczy szkolenia podczas zajęć
  • Uczestniczy szkolenia podczas zajęć
  • Uczestniczy szkolenia podczas zajęć
Powrót na górę strony