Przyjemne z pożytecznym z Policją Wodną w Kalu

Data publikacji 18.05.2022

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Węgorzewie odwiedzili policjantów podczas ich szkolenia w Bazie Szkoleniowej Centrum Szkolenia Policji w Kalu. Uczniowie nie tylko zwiedzili ośrodek i zapoznały się ze specjalistycznym policyjnym sprzętem wykorzystywanym w służbie na wodzie, ale również przypomniały sobie zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Przed nimi wakacje, a przed policjantami wodnymi wytężona praca by ich wypoczynek był bezpieczny.

13-ty maja w piątek, okazał się jak najbardziej szczęśliwym dniem. Szczególnie szczęśliwym i wyjątkowym dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie. Już kilka minut po ósmej szkolny autokar podjechał nad brzeg Jeziora Święcajty, gdzie czekała na nich 20-to osobowa grupa uśmiechniętych policjantów. Policjanci Ci odbywali w Kalu pod Węgorzewem drugą część swojego kursu doskonalenia zawodowego. Tutaj zdobywają uprawnienia do pracy na wodzie i poznają specyfikę pracy Policji Wodnej.

Spotkanie z policjantami rozpoczęło się na sali dydaktycznej ośrodka. Policjantka przedstawiła dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą za pomocą ciekawego filmu dydaktycznego. Okazało się, że nie wszystkie wiadomości były im znane. Ruszając na tegoroczne wakacje zabiorą ze sobą „bagaż” niezbędnych informacji jak bawić się, by było nie tylko fajnie, ale i bez znacznego obciążania pracą policji i ratowników wodnych.

Pierwszoklasiści wraz ze swymi kolegami z Ukrainy po krótkiej lekcji, mogli poznać specyficzny sprzęt używany podczas służby na wodzie i  terenach przywodnych. Były to m.in. różnego typu łodzie motorowe, skutery, quady i pozostałe wyposażenie służące do ratowania życia i zdrowia nad wodą.

Dwugodzinna wycieczka minęła szybciej niż przerwa między lekcjami w szkole. Uczniowie niechętnie wracali do szkolnych ław, ale obietnica kolejnej takiej przygody za rok poprawiła ich nastroje. Policjanci chętnie przekazują wiedzę o prawidłowych postawach podczas wypoczynku nad i na wodzie, aby ograniczyć ilość interwencji i tragicznych zdarzeń. Edukacja i świadomość zagrożeń, to klucz do bezpiecznego wypoczynku nie tylko nad wodą.

kom. Kinga Czerwińska

• Przyjemne z pożytecznym z Policją Wodną w Kalu