Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezsporny wzór dla wszystkich

Data publikacji 13.10.2008

Piękną i godną naśladowania postawą wykazali się słuchacze Centrum Szkolenia policji w Legionowie, ratując życie ofiarom poważnego wypadku drogowego. Gratulując młodym policjantom postawy, z dumą przyznajemy, że zdali jeden z najtrudniejszych egzaminów.

Po zajęciach w jeden z wrześniowych piątków, grupka słuchaczy wyrusza z Centrum Szkolenia Policji do domu na przepustkę. Posterunkowi: Kamila Kochanowska, Beata Chmielowiec, Marta Myśliwiec, Barbara Ustrzycka z KWP Rzeszów i Mariusz Marcinkowski z KSP. Kierują się drogą 79 na południe Polski, skąd wszyscy pochodzą. Za kierownicą Opla siedzi Kamila. Prowadzi ostrożnie. Warunki jazdy są fatalne: mokra, śliska, nawierzchnia, miejscami stoją kałuże, pokryte liśćmi.

Pod miejscowością Gołębiów w gminie Lipsko, ich Opla wyprzedza srebrny Ford Transit. Jedzie szybko, nieadekwatnie do warunków. Kamila komentuje brawurową jazdę i właśnie wtedy widzą, jak kierowca Forda traci panowanie nad kierownicą i uderza w przydrożne drzewo. Ford „owija się” dookoła niego, a nad samochodem zaczyna unosić się dym. Wypadek wygląda poważnie. Kamila zatrzymuje samochód. Nikt się nawet nie zastanawiał, wszystko działo się tak szybko.

- Jakoś tak samoczynnie nastąpił podział pracy między nami - mówi Basia. Wzywają pomoc, ostrożnie wydobywają kolejno z busa 9 osób. Układają je w bezpiecznej pozycji, i udzielają im pierwszej pomocy. Czas niesamowicie się wlecze w oczekiwaniu na Karetkę pogotowia. Ofiary bardzo krwawią. Kilka z nich próbuje w szoku uciekać do pobliskiego lasu – komentuje Basia – ale udało się nad nimi zapanować. Przez cały czas walczą o życie tych ludzi aż do przybycia wykwalifikowanych służb ratowniczych. Pamiętają również o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Niestety, życia trzech osób mimo wysiłku policjantów nie udało się uratować. Potem w szpitalu, umiera jeszcze jedna. Ale piątka żyje, choć stan był ciężki. I można śmiało stwierdzić, że zawdzięczają życie tym młodym policjantom. Tak oto można opisać zdarzenie z udziałem młodych policjantów, którzy dopiero stoją na progu swojej kariery zawodowej.

Mazowiecki Komendant Policji insp. Igor Parfieniuk złożył na ręce Komendanta Centrum Szkolenia Policji pismo gratulacyjne w związku z wzorową postawą, jaką wykazali nasi słuchacze. Pisząc „Mundur nie czyni dobrego policjanta, ale przekonanie, że wartością najwyższą jest drugi człowiek i bez względu na okoliczności zawsze należy stawać w obronie jego życia”, Komendant Mazowiecki doskonale podsumował postawę słuchaczy CSP. Podkreślił też wysoki poziom wiedzy, jaką wykazali przy udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Komendant CSP insp. Arkadiusz Brzozowski wystosował również pisma do przełożonych rodzimych Komend Policji, z których wywodzą się słuchacze. A dzisiaj rano przyjął całą piątkę, składając im osobiście gratulacje i dziękując za godną naśladowania przez wszystkich funkcjonariuszy Policji postawę. Podkarpacki Komendant Policji insp. Józef Gdański za godną postawę wyróżnił podległe jemu służbowo młode policjantki nagrodami pieniężnymi.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK

Powrót na górę strony