Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – spotkanie z uczniami

Data publikacji 18.02.2022

Co roku Centrum Szkolenia Policji włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji z inicjatywy nadkom. Rafała Lewandowskiego z Zakładu Służby Kryminalnej 16 lutego 2022 r. odbyły się zajęcia dla blisko 100 uczniów klas VII ze szkół podstawowych powiatu legionowskiego: Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie. Podczas spotkania zaproszeni prelegenci omawiali zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu oraz ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci.

Ze względu na sytuację pandemiczną w naszym kraju spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Wzięli w nim udział: mł. asp. Agata Halicka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, nadkom. Rafał Lewandowski z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz przedstawiciele portali internetowych.

Celem spotkania było promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów Internetu, zapoznanie nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w sieci oraz upowszechnianie pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień bezpiecznego internetu-spotkanie z uczniami

Prelegenci przedstawili uczniom zasady, jakimi należy kierować się, korzystając z Internetu. Wielokrotnie podkreślali, że podczas zawierania znajomości w Internecie należy kierować się „zasadą ograniczonego zaufania”. Przypomnieli uczniom, że publiczne obrażanie innych ludzi to przestępstwo, a wszystko to, co jest wrzucone do Internetu, pozostaje w nim na zawsze. Uczniowie uświadomili sobie, że anonimowość w sieci nie istnieje. Dowiedzieli się także, by nie klikać w podejrzane linki, nie wrzucać skanów dokumentów, nie podawać żadnych danych, używać bezpiecznych haseł i dbać o regularne aktualizowanie systemu operacyjnego oraz antywirusa. Ponadto zostali zapoznani z zasadami bezpiecznych zakupów w sieci.

Dzięki spotkaniu uczniowie zdobyli dużą wiedzę dotyczącą zagrożeń w sieci. Uświadomili sobie, że Internet jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że rozważnie się z niego korzysta.

nadkom. Rafał Lewandowski