Narodziny wywiadu 3.0

Data publikacji 15.10.2021

Premiera kolejnego filmu o Jamesie Bondzie na nowo rozbudziła zainteresowanie działalnością służb specjalnych. Na szklanym ekranie agent 007 wciąż pozostaje sprawny i skuteczny, zdaje się nie podlegać upływowi czasu. Okazuje się jednak, że jego metody pracy wywiadowczej powoli odchodzą do lamusa. To, co dobrze wygląda na kinowym ekranie, niekoniecznie sprawdza się w realnej rzeczywistości. Znawcy tematu zwiastują zmierzch czasów Jamesa Bonda. Twierdzą, że współcześni mistrzowie wywiadu mało rzucają się w oczy, a ich atrybutami nie są wyszukane gadżety i sportowe samochody, lecz analityczny umysł oraz laptop z silnym, niezawodnym łączem internetowym. Agent wywiadu nie musi posiadać licencji na zabijanie. Wystarczy, że potrafi swobodnie poruszać się w cyberprzestrzeni, a do tego bardzo zręcznie i rozsądnie posługiwać się zdobytą wiedzą. Oto rozpoczyna się nowy rozdział – epoka wywiadu 3.0.

Cel i treść działalności wywiadowczej i kontrwywiadowczej niezmiennie stanowi szeroko pojęta, wysokowartościowa informacja. Zadaniem tajnych służb jest zdobywanie, w tym również przechwytywanie, przetwarzanie, kontrolowanie i ochrona informacji. Od jakości posiadanej wiedzy a zatem od wartości i rzetelności informacji oraz od wysokich umiejętności zarządzania nią zależą decyzje dotyczące bezpieczeństwa państwa. Informacja jawi się jako miecz obusieczny, stanowi bowiem jednocześnie narzędzie obrony i ataku.

Szybki i sprawny dostęp do niemalże nieograniczonych pokładów wiedzy stał się możliwy dzięki rozwojowi sieci telefonicznej oraz internetowej. Powstanie i rozwój Internetu u schyłku XX w. spowodowały światową rewolucję w przesyłaniu i odbiorze informacji. Potwierdziły zarazem jej kluczową rangę jako jednego z trzech najcenniejszych zasobów ludzkości obok energii i materii. Ten spektakularny skok cywilizacyjny zapoczątkował nową erę wywiadu. W dobie  wszechobecnej cyfryzacji o wysokich standardach pracy wywiadowczej świadczy umiejętność szybkiego i sprawnego pozyskania cennej wiedzy przy wykorzystaniu dostępnych środków i technik informatycznych. Światem rządzi informacja, a ten, kto posiada cenną informację – ma władzę. Tym co wyróżnia asa wywiadu nie jest już siła mięśni i sprawność fizyczna, lecz siła umysłu. Nadal liczy się szybkość i skuteczność ale nie w posługiwaniu się bronią palną a bazami danych. To właśnie wysokorozwinięte kompetencje analityczne pozwalają na coraz nowsze i bardziej efektywne sposoby pracy z informacją, które odpowiadają potrzebom i wyzwaniom współczesnego świata.

Jak wobec tego pracują współcześni agenci wywiadu? Na pewno zdecydowanie mniej szumnie i brawurowo niż James Bond, najsłynniejszy agent w tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. Jednak działają niemniej sprawnie i dynamicznie. Praca wywiadowcza to przede wszystkim służba, a dobrze działający wywiad oraz jego esencja – kontrwywiad stanowi silny arsenał państwa. Przyczynia się do jego sprawnego funkcjonowania, zapewnia bezpieczeństwo obywateli oraz buduje prestiż danego kraju na arenie międzynarodowej.

Narodziny wywiadu 3.0

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących nie tylko specyfiki współczesnej działalności wywiadowczej, lecz także  historii wywiadu i kontrwywiadu przynosi zaprezentowana poniżej seria nowości wydawniczych Centralnej Biblioteki Policyjnej.  Zapraszamy do lektury.

• Kontrwywiad - atak i obrona / Bolesław Piasecki. - Łomianki : Wydawnictwo LTW, 2021. Sygnatura: MG 128300
  • Psychologia analizy wywiadowczej / Richards J. Heuer Jr. ; przekład [z angielskiego] : Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki ; przedmowa Douglas MacEachin ; [ polskie wydanie Centralne Biuro Antykorupcyjne]. - Warszawa ; Legionowo : Wydział Wydawnictw i Poligrafii Centrum Szkolenia Policji ; 2021. Sygnatura: MG 128329, MG 128330
  • Wywiad i kontrwywiad jako kluczowe komponenty walki informacyjnej / Tomasz Formicki. - Warszawa : Instytut Informacji, 2020. Sygnatura: MG 128318
  • Wywiad i podstęp w dawnej sztuce wojennej. T. 1, Starożytność / Janusz Marek Szewczyk. - [Kraków] : Ridero, 2020. Sygnatura: MG 128335