Międzynarodowe warsztaty w Średniej Specjalistycznej Szkole Korpusu Policyjnego w Koszycach

Data publikacji 19.09.2019

W Średniej Specjalistycznej Szkole Korpusu Policyjnego w Koszycach odbyły się międzynarodowe warsztaty, których tematem przewodnim było zapewnienie wymaganego poziomu edukacji w szkolnictwie policyjnym. Przedsięwzięcie to kolejne spotkanie realizowane w ramach współpracy szkoły policyjnej z Koszyc z partnerami międzynarodowymi. W warsztatach uczestniczyli również przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji: podinsp. Grzegorz Jankowski oraz mł. asp. Robert Karyś, funkcjonariusze z Zakładu Doradztwa Dydaktycznego i Psychologii.

W ramach warsztatów, które odbywały się w formie dyskusji i prezentowania własnych stanowisk, poruszano następujące zagadnienia:

- motywacja wstąpienia do Policji,

- zapewnienie wymaganego poziomu wyszkolenia absolwentów szkół policyjnych,

- wymogi praktyki policyjnej i jej zgodność z treściami policyjnymi,

- komunikacja i sposoby współpracy pomiędzy szkołami policyjnymi, a szczeblem zarządczym Policji,

- wydajne wykorzystanie informacji oraz technologie komunikacyjne w edukacji.

Uczestnicy warsztatów byli zgodni, że zapewnienie odpowiedniego poziomu edukacji w szkołach policyjnych, ma związek z ukształtowaną motywacją podjęcia służby przez kandydatów wstępujących w szeregi formacji oraz z bieżącą motywacją słuchaczy w trakcie realizacji szkoleń i kursów. Przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji zaprezentowali w tym zakresie własne opracowanie.

Na spotkaniu poświęcono również dużo uwagi na proces ewaluacji szkoleń i kursów, który powinien odbywać się cyklicznie, a w szczególności, gdy są wprowadzane nowe programy. Proces ten powinien być także oparty o zbieranie rzetelnych informacji od uczestników - absolwentów tych przedsięwzięć. Zebrane zaś w tym zakresie informacje winny zostać wykorzystane przez zespoły ewaluacyjne.

Spotkanie doświadczonych nauczycieli Policyjnych z różnych krajów, było cenną platformą do wymiany najważniejszych informacji dot. efektywnego funkcjonowania szkolnictwa resortowego. W ramach ciekawej formuły spotkania, można było potwierdzić konieczność utrzymywania różnych rozwiązań wspomagających proces dydaktyczny oraz uzyskać cenne wskazówki, w jaki sposób ten proces nadal doskonalić.

tekst: podinsp. Grzegorz Jankowski