Jest bezpieczniej!

Data publikacji 26.07.2019

Zakład Szkoleń Specjalnych wzbogacił się o nowy sprzęt – ZOLL AED 3. Jest to kolejne urządzenie ratujące życie przy Nagłym Zatrzymaniu Krążenia, które na co dzień będzie dostępne i gotowe do użycia w sekretariacie ZSS. AED będzie również wykorzystywane w trakcie zabezpieczenia zajęć Zespołu Minersko-Pirotechnicznego na poligonie, gdzie stanowić będzie część wyposażenia ambulansu medycznego. Zakup nowoczesnego defibrylatora został dokonany ze środków własnych Centrum Szkolenia Policji.

Urządzenie ZOLL AED 3 to automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator), który stosuje się w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) w przebiegu migotania komór lub częstoskurczu komorowego bez tętna. Przeznaczony jest do stosowania zarówno u poszkodowanych dorosłych, jak i dzieci. Są w nim stosowane komunikaty dźwiękowe i wizualne w języku polskim, instruujące użytkownika podczas procedury resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z użyciem defibrylatora. ZOLL AED 3 zapewnia informacje zwrotne o RKO w czasie rzeczywistym dotyczące częstości i głębokości uciśnięć, co może zapewnić najskuteczniejsze wsparcie dla ratowania życia.

Defibrylatora należy użyć, gdy u poszkodowanego występuje ewidentny brak oznak krążenia. Gdy po zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, sprawdzeniu reakcji, zapewnieniu sobie pomocy, udrożnieniu dróg oddechowych oraz sprawdzeniu i ocenie oddechu stwierdzimy brak przytomności, brak oddechu lub oddech nieprawidłowy (oddech agonalny), brak oznak krążenia (brak tętna) – należy wezwać pomoc, dostarczyć defibrylator i umieścić go obok poszkodowanego. Po włączeniu AED należy wykonywać polecenia głosowe wydawane przez urządzenie.

Mamy nadzieję, że nowy defibrylator ZOLL AED 3, będzie służył długie lata i wzmacniał poczucie bezpieczeństwa policjantów i pracowników  Centrum Szkolenia Policji.

Jednocześnie zapraszamy kadrę Centrum Szkolenia Policji do udziału w doskonaleniu zawodowym lokalnym organizowanym przez Zakład Szkoleń Specjalnych – „BLS/AED”.

Tekst: Mariusz Paderewski, Robert Rodziewicz/ZSS

Zdjęcia: Mariusz Mazewski/ZSS